24 Saat Le Mans Yarışı’nda Son Durum

İnanılmaz zorlu şartlarda geçen ve damalı bayrağa kadar sonucu belirsizliğini koruyan 79’uncu 24 Saat Le Mans Yarışı’nda efsane yazıldı. 249 bin 500 izleyici önünde gerçekleşen ve 24 saat süren yarışta finişi gören ilk beş otomobilden dördü Peugeot logosu taşıyor. Peugeot Total ekibinden Bourdais / Lamy / Pagenaud üçlüsü liderden sadece 13,854 saniye sonra damalı bayrağı geçerek ikinci oldu.

Bu yıl 79.su koşulan 24 Saat Le Mans Yarışı büyük bir çekişmeye sahne oldu. Heyecan verici yarışta Peugeot Total Ekibi üç otomobilini ilk beşte varışa ulaştırırken, Bourdais / Lamy / Pagenaud üçlüsü yarışı ikinci olarak tamamlamayı başardı. Birincilik çekişmesinin son ana kadar sürdüğü yarışta Peugeot 908 ile yarışan ekip 24 saat süren yarışta sadece 13,854 saniye farkla ikinci oldu.

 

Sezon içerisinde dayanıklılık gerektiren yarışların en tepe noktası olarak görülen 24 Saat Le Mans Yarışı Peugeot Total Ekibi’nin yarıştığı Peugeot 908 HDi’lerin performans ve güvenirlik seviyelerini etkin bir şekilde kanıtladı. Pilotlar için olduğu kadar mekanikler için de soluksuz olarak dizginlenemeyen bir tempoda geçen 24 saat, milyonlarca izleyiciyi büyüledi.

 

Bu sonuçlarla Peugeot üreticiler sıralamasında birinciliğini korurken, Peugeot Total Ekibi de sadece 1 puan farkla ikinci sırada yer alıyor. Gelecek yarış, 1 ile 3 Temmuz arasında, Imola’da (İtalya) gerçekleşecek. Peugeot Total Ekibi, İtalya’daki yarışa iki otomobiliyle katılacak.

 

 

Yarış sıralaması :

 1. Fassler/Lotterer/Treluyer                        Audi R18 TDI n°2, 355 Tours en 24H02’21″525
 2. Bourdais/Lamy/Pagenaud                        Peugeot 908 N°9, + 13″854
 3. Minassion/Montagny/Sarrazin              Peugeot 908 N°8, +2T
 4. Davidson/Gené/Wurz                                Peugeot 908 N°7, +4T
 5. Duval/Lapierre/Panis                                Peugeot 908 HDi FAP Oreca n°10, +16T
 6. Jani/Prost/Bleekemolen                            Lola Toyota n°12, +17T
 7. Ickx/Martin/Leinders                                Lola Aston Martin, +27T.

 

Le Mans Cup Kıtalararası Pozisyonları :

Üreticiler :

 1. Peugeot                         103 puan
 2. Audi                                  69 puan

 

Ekipler :

 1. Audi Sport Team Joest       50 puan
 2. Peugeot Total Ekibi             49 puan
 3. Oreca-Matmut Ekibi            34 puan
 4. Rebellion Racing                   26 puan

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir