Yanmanın optimizasyonunda “Çalışma Nokta Kontrol Metodu” ve “Aktif Yanma Kontrol Metodu” - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 3rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yanmanın optimizasyonunda “Çalışma Nokta Kontrol Metodu” ve “Aktif Yanma Kontrol Metodu”

İçten yanmalı motorlarda yanma optimizasyonunda, “Çalışma Nokta Kontrol Metodu” motorun genel isletme şartlarında yaygın olarak kullanılırken, “Aktif Yanma Kontrol Metodu” motor geliştirme ve araştırmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. 
Çalışma Nokta Kontrol Metodu, taşıt teknolojisi alanında yüksek performanslı ve sıfır kirletici madde emisyonlu içten yanmalı motorların gelişimleri için oldukça modern bir yöntem olarak ön palana çıkmaktadır. Özellikle binek taşıtların motorlarında yaygın olarak kullanılan çalışma nokta kontrol metodu, motorun yanma verimini artırmakta ve emisyon miktarını azaltmakta büyük katkı sağlayabilmektedir. Gelişen taşıt teknolojileri, Çalışma Nokta Kontrol Metodu’nun içten yanmalı motorun kullanıldığı tüm taşıtlarda kullanılabilme olanağı sağlamaktadır. 
Günümüz taşıt elektronik teknolojisi, çalışma nokta kontrol metodu gibi geri dönüt kontrollü sistemlerin
taşıtlarda kullanımına olanak sağlayıcı yönde gelişmektedir. Taşıtlarda kullanılan mekatronik sistemlerin, içten yanmalı motorların kontrolünde kullanımının yaygınlaşması yakın gelecekte daha verimli ve düşük emisyon oranına sahip taşıtların üretiminde önemli etkiye sahip olacaktır.
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑