Teknik Bilgiler

Published on Ağustos 7th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yakıt Ekonomisi Nasıl Sağlanır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yakıt ekonomisi, büyük ölçüde sürüş tarzınıza bağlıdır. Nasıl sürdüğünüz, nereye sürdüğünüz ve ne zaman sürdüğünüz; bir litre yakıtla kaç kilometre gidebileceğiniz üzerinde etkilidir. Maksimum yakıt ekonomisi sağlamak için:

 • Yavaşça hızlanın.
 • Aşırı rölantiden kaçının.
 • Motor ayarlarını zamanında yaptırın.
 • Motoru yüksek devirlerde çalıştırmayın.
 • Klimayı sadece gerektiğinde kullanın.
 • Bozuk yüzeyli yollarda giderken yavaşlayın.
 • Lastiklerinizi önerilen basınçta şişirin.
 • Ani durulan durumlarda bir kazaya sebebiyet vermemek için araçlarla aranızda güvenli bir sürüş mesafesi bırakın. Bu, aynı zamanda fren pabuç ve balatalarındaki aşınmayı azaltacaktır.
 • Aracınızda gereksiz olan nesneleri bulundurmayın.
 • Araç hareket halindeyken ayağınızı fren pedalı üzerinde tutmayınız.
 • Aracınızın kullanıcı el kitabında yer alan araç bakım programına ve önerilerine uyun.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑