Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 10th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzımanın dezavantajları nelerdir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
·         Tork konvertörde tork kayıpları olduğu için maksimum hızları manüel şanzımanlara göre düşüktür.
·         Motordan gelen giriş torku şanzımana geçerken %4-5 oranında enerji kaybına uğrar. Bu durum yakıt sarfiyatını artırır.
·         Otomatik şanzımanlı araçlar itilerek kesinlikle çalıştırılamazlar.
·         Kullanılan yağ son derece temiz olmak zorundadır.
·         Otomatik şanzıman yağı pahalı ve özeldir.
·         Otomatik şanzıman, manüel şanzımana göre daha pahalı ve işçiliği daha zordur.
·         Fren balataları, kampana ve disk aşıntısı fazladır.
·         Motor kompresyon freni yada yığılması zayıftır.
·         Tahrikli tekerleklerinden çekmek gerektiği zaman boşa alınsa bile şanzımana zarar verme tehlikesi mevcut olduğundan düşük hızlarda ve kısa mesafede çekme kısıtlaması vardır.
·         Vitese takıp marş basarak trafik açısından uygun olmayan ya da tehlikeli bir yerde stop edip kalmış aracı yürütmek imkânsızdır.
·         Eğer şanzıman elektronik değil ve tam hidrolik ise karda patinaja geçmemesi için aracı 2. ya da daha büyük ve torksuz bir vitesle kaldırmak imkânsızdır.
·         Otomatik şanzımanın yaygın olmadığı ülkelerde ve bölgelerde genelde satış fiyatı yüksek ve ikinci el fiyatı ise genelde düşüktür.
·         Yokuşta geri kaçırmadığı için öndeki araç geriye kaçırırsa aracı geriye kaçırarak kurtarmak mümkün değildir.
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑