Otomatik şanzımanın dağıtılması v - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzımanın dağıtılması v

Şanzımanın bütün işlerinde montaj parçalarının ve aletlerinin titizlikle temiz olmasını sağlayın. Şanzımandaki fonksiyon arızalarına genelde kir ve yabancı maddeler sebep olmaktadır. 
Şanzıman parçalarını temizlemek için “İlgili aracın atölye el kitabında belirtilen aletleri kullanın.
Şanzımanı dağıttıktan sonra sökülmüş parçaları temizleyin. Aşınma ve hasar kontrolü yapın. Eğer dağıttıktan sonra arızalı bir sızdırmazlık keçesi bulunursa, yuvalarda ve sızdırmazlık yüzeylerinde yabancı maddeler, çapak teşekkülü veya hasar olup olmadığını araştırın.
Eğer yağ boşaltırken metal çapaklar bulunursa, şanzımanı tamamen dağıtın ve temizleyin. 
Yüzen parçaların yağın içine girebileceği bir arıza varsa (yatak veya dişlinin aşınması, debriyajın yanması gibi) o zaman supap gövdesi yıkanmak üzere dağıtılmalıdır. Burada çok dikkatli olunmalıdır, çünkü valf gövdesinin iç parçaları tek parça olarak temin edilemez. Bilhassa piston sızdırmazlık halkalarına ve yaylara zarar vermeyin, kamaları kaybetmeyin.
Elektro hidrolik basınç regülatörü tek olarak satılmıyor ve arıza durumunda valf gövdesi ile birlikte (komple) değiştirilir.
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑