Teknik Bilgiler

Published on Ağustos 26th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Neden otomatik şanzıman/vites tercih ediliyor?

Sürücüyü sürekli debriyaja basıp vites değiştirme derdinden kurtaran otomatik şanzımanlı/vitesli otomobiller, Türkiye’de son dönemlere kadar Avrupa ülkelerinin aksine beklenen talebi görmedi.

Öyle ki Türkiye’ye gelen otomatik vitesli araçlar, çoğu zaman “otomatik vites bayan işi” diye düşünülmesi ya da alışkanlıklardan vazgeçilememesi gibi gerekçelerle ilgi görmüyor, bu tür otomobiller uzun süre ikinci el galerilerinde müşteri bekliyordu. Oysa son yıllarda otomotiv teknolojisinde, özellikle de otomatik şanzıman üretiminde yaşanan büyük teknolojik yenilikler, Türkiye’de adeta sürücülerin tabu gibi gördüğü “otomatik vitesli araç tercih edilmez” ön yargısını kırdı.

Daha önce Türkiye’de otomobillerde tercih edilmeyen otomatik vitese artık kullanıcılar, marka ve modeline göre 4 ila 6 bin lira arasında daha fazla ödeyerek sahip olabiliyor. Hatta otomatik vitesli ve dizel otomobil almak isteyen müşteriler, bazı marka ve modellerde halen 4-5 ay kuyrukta bekliyor.

Mercedes başta olmak üzere bazı lüks otomobil markaları ise Türkiye’de, özel siparişler dışında manuel vitesli otomobil satışına çoktan son verdi.

Neden otomatik şanzıman?

Bu artışta en önemli etken kuşkusuz, otomatik şanzıman teknolojisinin çok üst noktalara ulaşmış olması. Artık yeni model otomatik şanzımanlı araçlar hem sürüşü daha konforlu hale getiriyor hem de manuel şanzıman kadar seri bir sürüş keyfi sunuyor.

Artan trafik yoğunluğunda özellikle büyükşehirlerdeki sürücüler, otomatik şanzımanı tercih ediyor. Sorunsuz otomobil kullanmak isteyen kadınların trafiğe artık daha fazla çıkmaya başlaması da bir başka etken.

Ayrıca bu şanzımana sahip araçlar, manuelle rekabetçi yakıt tüketimlerine imza atıyor.

Sürücüye sağladığı konfor nedeniyle otomatik şanzımanlı araçlara olan ilgi artarak devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: AA’dan alıntılananHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Neden otomatik vites tercih ediliyor?” haberinden alınmıştır (25/08/2011).

 

 

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑