Michelin yaz lastikleri ile yollar daha güvenli…

Lastik sektöründe 100 yılı aşkın deneyimiyle, performans, güvenlik ve yakıt tasarrufunun yanı sıra uzun ömürlülüğü de bir arada sunan Michelin, havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla güvenlik için yaz lastiklerinin kullanılması konusunda uyarıyor: Mevsime göre lastik kullanımı, lastiğin performansını ve ömrünü artırır, daha güvenli bir sürüş sağlar.

Kış ve yaz lastiklerinin kauçuk bileşenlerinin farklı olması lastiklerin genleşmesini etkiler. Yaz sıcaklığına uygun olmayan kış lastikleri bu nedenle kolayca ısınarak daha  yumuşak hale gelir. Bunun yanı sıra daha fazla dişli yapıya sahip kış lastikleri, kuru asfaltta daha fazla yakıt tüketimine yol açar. Bundan dolayı yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde kış lastikleri yerine yaz lastiklerini kullanmak önemlidir.

Mevsime göre lastik kullanımına dikkat çeken Michelin Pazarlama Direktörü Sertan Akçagöz; “Bu yıl yoğun kar yağışıyla birlikte mevsime uygun lastik kullanımının önemi daha da anlaşıldı. Kış gibi yazın da yaza uygun lastikler kullanılmalıdır. Özellikle yaz dönemlerinde uzun tatil yolculukları beraberinde çeşitli riskleri de getirir. Bu dönemde yaz sıcağına dayanıklı, yakıt tüketimini azaltan ve lastiğin performansını artıran yaz lastikleri kullanılmalı, böylelikle trafikte lastik kaynaklı riskler en aza indirilmelidir. Lastiklerinizin direksiyon tepkimesine doğru ve en hızlı cevap verebilmesi için lastiklerinizin kaliteli ve ömrünü tamamlamamış olmasının yanı sıra, doğru basınçta olması sizin ve yakınlarınızın güvenliği için olmazsa olmazıdır” dedi.

Michelin yaz lastiklerinde yer alan geniş ürün yelpazesi ile performans, güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömür sunuyor.

Michelin Energy Saver

2008 yılında pazara sunulan, güvenlik, performans ve daha kısa fren mesafesi sağlayan Energy Saver’da kullanılan ve lastik sektöründe bir devrim niteliği taşıyan silika teknolojisi, yakıt maliyetlerini azaltırken, karbondioksit salınımını da azaltıyor.

Michelin Energy Saver bu özelliğiyle, otomobil üreticilerine de çevre koruma çözümleri arayışında önemli bir destek sağlıyor. Otomobil üreticilerinin mevcut araç serilerinde hiçbir değişiklik yapmalarına gerek kalmadan, CO2 emisyonlarında 2012 yılına kadar elde etmeleri gereken 30 g/km iyileşmenin ortalama 4 g/km’sini sağlayabiliyor.

Michelin Energy Saver; dayanıklı güvenlik bileseni sayesinde ilk kilometreden son kilometreye kadar ıslak zeminde daha fazla güvenlik ve Michelin’e özgü üretim ve dönüsüm süreci ile sıra dışı uzun ömür sağlıyor.Michelin Energy Saver, 2008 Şubat ayında, Tire Technology International Dergisi tarafından düzenlenen, Uluslararası Lastik Teknolojisi İnovasyon ve Mükemmeliyet Ödülleri kapsamında Yılın Lastik Teknolojisi ödülünü kazandı. Bu ödül, Michelin Energy Saver lastiklerinin, yakıt tasarrufu ve karbondioksit emisyonlarını azaltma bakımından tüketicilere sağladığı gerçek avantajların tescil edildiğini gösteriyor.

Yeşil Lastik teknolojisinin üstün özelliklerini bir arada taşıyan Michelin Energy Saver lastikleri,  üstün yakıt tasarrufu özelliği sayesinde 80 litreye kadar tasarruf sağlıyor Üstelik rakiplerine göre 10.000 km ** daha uzun ömürlü olan bu lastikler ıslak yolda fren mesafesini 3 metreye kadar*** kısaltarak güvenli bir yolculuk sunuyor.

Michelin Primacy 3

Şubat 2012’den itibaren Avrupa değişim pazarlarında mevcut olan Michelin Primacy 3 yol güvenliğinde yeni bir çığır açıyor.

TÜV SÜD Automotive tarafından gerçekleştirilen testlerde, Michelin Primacy 3, rakip markalarla karşılaştırıldığında, kuru ve ıslak zeminlerde fren yaparken ya da ıslak yollarda viraj dönerken en iyi yol tutuşu sağlıyor.

Michelin Primacy 3’ün bir diğer üstün özelliği de, kuru bir zeminde 100 km/s hızda rakiplerinden 2,2 metre daha kısa bir mesafede durmasıdır. Michelin Primacy 3 de bütün Michelin lastikleri gibi aynı zamanda yakıt tüketimini azaltırken, uzun kullanım ömrü sunuyor. Michelin Primacy 3 kullanım ömrü boyunca 70 litre yakıt tasarrufu sağlıyor.

Michelin Primacy 3, kendi kendine kilitlenen kılcal kanalları olan patentli yeni bir lastik deseniyle ön plana çıkıyor. Blokları daha rijit hale getirmek ve yol ile temas yüzeyinin bozulma ihtimalini azaltmak için birbirlerine kilitleniyor.

Orijinal tasarımlarına ek olarak, yeni kılcal damarlar kalınlıklarını bir milimetrenin yirmide biri kadar küçük bir kalınlığa indirebilen, çığır açan bir teknoloji ile üretiliyor. Bu da kış lastiklerinde bulunan kılcal kanallardan iki veya üç katı daha ince kılcal kanallar anlamına geliyor. Michelin Primacy 3,  enerji verimi ve üstün uzun ömürlülük ile “artırılan” güvenlik gibi Michelin lastiklerine özgü performans dengesi etkin biçimde sağlıyor.

Michelin Primacy HP

Yüksek sınıf sedan ve uzun yol araçlarına yönelik Primacy HP yüksek performans bir üründür. MICHELIN Primacy HP, 150’den fazla orijinal ekipman onayı elde ederek, araç üreticilerinin de favorisi olmuştur. Michelin Primacy HP ana rakiplerinin ortalamasına göre yüzde 25 daha uzun lastik ömrü ve bir önceki nesil ürüne oranla 2 metreye kadar daha kısa fren mesafesi sağlamaktadır.

Michelin Primacy HP, zorlayıcı ve sürekli değişim gösteren motorsporları dünyasında kullanılan teknolojiden yararlanarak geliştirilmiştir.

Michelin, yeni Primacy HP projesi için iddialı bir hedef belirlemişti; Konforlu, en iyi Yüksek Performans lastiğini üretmek. Bu meydan okuma çok büyük bir teknolojik yenilik sayesinde gerçekleşti: Esnek lastik yapısı ve sağlam sırt deseni

İlk defa esnek lastik yapısı ve sağlam sırt deseni uygulaması bir arada kullanıldı: Michelin Primacy HP, esnek lastik yapısı sayesinde daha geniş bir temas yüzeyi sunarken, sağlam sırt deseni yola temas eden kauçuğun tam performans göstermesini sağlar.

Michelin Pilot Exalto

Sportif ve iki kişilik araçlara yönelik olarak sunulan Pilot Exalto, virajlarda en iyi yol tutuşunu ve en kısa fren mesafesini sağlıyor. Değişken temas yüzeyi teknolojisi sayesinde virajda daha fazla temas alanı, asimetrik olarak kanallar açılmıs olan lastik sırt deseni ve kanalların en iyi sekilde yerlestirilmesi sayesinde ise mükemmel su tahliyesi sağlamaktadır.

Michelin Pilot Sport 3

Michelin Pilot Sport 3, aynı anda güvenliği, sürüş keyfini ve çevresel performansı artırarak kazançlı bir üçlü sunuyor. Pilot Sport 3, spor lastiklerde referans haline gelmiş olan bir önceki nesil lastiklere göre ıslak zeminlerde, virajlarda daha iyi yol tutuş ve üç metre daha kısa fren mesafesi** ile daha fazla güvenlik sağlıyor. Bunlara ilave olarak, keyifli bir sürüş deneyimi için yüksek direksiyon hassasiyeti sunuyor. Ayrıca Pilot Sport 3, diğer spor lastiklerden farklı olarak üstün yakıt tasarrufu ve daha uzun ömür özelliklerine de sahip.

Michelin Pilot Sport 3, Green Power karışımı, Anti Surf sistemi ve Programlanmış Distorsiyon lastik mimarisi gibi benzersiz ileri teknolojilerden yararlanarak bu gibi koşullarda üstün yol tutuş ve çekiş sağlıyor. Bağımsız Alman test kuruluşu TÜV SÜD Automotive tarafından yapılan karşılaştırmalı testlere göre yeni Michelin Pilot Sport 3, otomobil üreticileri tarafından onaylanmış olan bir önceki nesil lastiklere göre virajlarda daha iyi yol tutuş sağlarken, fren yapıldığında üç metre daha kısa fren mesafesi sunuyor. Tüm bunlar yeni nesil Michelin lastiklerinin üstün performansının açık bir kanıtıdır.

Yeni Michelin Pilot Sport 3 bir yandan yakıt tüketimini azaltırken diğer taraftan daha fazla güvenlik sağlayarak bu zorluğun üstesinden geliyor. Bu sadece otomobil kullanıcısına para tasarrufu sayesinde avantaj sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda salınan CO2 emisyonları da azaltıldığından sürücü çevrenin korunmasına da katkıda bulunuyor. Yeni nesil Pilot Sport 3,kendi kategorisinde artık bir örnek teşkil eden Pilot Sport PS2’ye oranla %10 daha fazla kullanım ömrüne sahip.

Michelin Pilot Super Sport

İster günlük kullanım için isterse de spor kullanım için en üst seviyede sürüş deneyimi ve istisnai güvenlik isteyen sürücülere yönelik olan Michelin Pilot Super Sport, çok yüksek performans için tasarlanmış, seri olarak üretilen süperspor modeller ve yol kullanımı yasal olan modifiyeli araçlar için tasarlanmıştır. Pilot Super Sport, bağımsız test kuruluşu olan TÜV SÜD tarafından 245/40 ZR 18 Y ve 235/35 ZR 19 Y ebatlarındaki lastikleri kullanarak 2010 yılında yapılan bir testte, performans ve kuru zeminde yol tutuşta, pazarın önde gelen beş rakibine üstünlük sağlamıştır.

Pilot Super Sport, Michelin’in yarış lastiklerinden esinlenen bir tasarımla en yenilikçi teknolojileri birleştirmektedir. Tenis, yelkencilik ve dağ bisikleti gibi sporlara ilaveten havacılık, askeri koruyucu aygıtlar ve motorsporları için gerekli olan gelişmiş ekipmanlarda kullanılan yüksek yoğunluklu fiber olan Twaron, Michelin Pilot Super Sport’a üst düzey yüksek hız dayanıklılığı sağlamaktadır.

Twaron destek kuşağı, sırtın merkez bölgesini kavrayarak merkez kısmın omuzlardan daha sabit ve gergin olmasını sağlar. Merkezkaç kuvveti böylece daha iyi kontrol edilir ve bütün sırt bölgesinde daha dengeli bir şekilde dağılır. Aynı zamanda güçlü ve hafif olan Twaron eşdeğer ağırlıkta çelikten beş kat daha fazla dirençlidir.

Yarış lastikleri için orijinal olarak geliştirilen Dual Compound teknolojisinde, lastik sırtının sol ve sağ tarafları üzerinde farklı lastik bileşenleri kullanılmaktadır. Dış tarafta Le Mans 24 Saat yarışlarında geliştirilen yeni karbon karası takviyeli kauçuk karışımı… Sonuç: En sert virajlarda bile üstün dayanıklılık. İç tarafta yol yüzeyindeki en küçük zemin bozukluklarına bile uyum sağlayan, suda kızaklamayı engelleyen, üstün ıslak zemin yol tutuşuna sahip en son teknoloji ile üretilen kauçuk karışımı…

Pilot Super Sport’un bir diğer teknolojik yeniliği de Değişken Temas Yüzeyi 2.0 olarak adlandırılıyor. Havacılık ve otomotiv endüstrilerinde kullanılan son teknoloji ürünü simülasyon yazılımları kullanılarak, zemine uygulanan kuvvet ve oluşan sıcaklık, lastiğin yol ile temas alanına daha eşit seviyede dağılmaktadır. Virajlarda yola temas alanının şekli değişir, ancak yol yüzeyi ile temas halinde olan lastik miktarı aynı kalır.

Michelin Latitude Cross

SUV ve 4×4 pick-up’lara yönelik olarak tasarlanan Latitude Cross, off-road lastiklerinin çekiş gücünü, standart yol lastiklerinin konforu ve uzun kilometre ömrüyle birlikte sunuyor.

Çamurlu zeminlerde yüksek çekiş gücü için özel sırt deseni “Mud Catcher” ile donatılan Latitude Cross, agresif omuz yapısı ve sırt desenindeki çok sayıdaki kılcal kanallı özel bloklar sayesinde çamurlu ve kaygan zeminlerde benzersiz bir çekiş gücü sağlıyor.

Yol lastiklerinin konfor seviyesine ulaşmak için sessiz sırt deseni  teknolojisine sahip olan Latitude Cross’un kavisli blok yapısı, lastikle yol temasının kesintisiz devamı için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede yol dışı desen yapısının neden olduğu yüksek seviyedeki “vuruntu” sesi önlenmiş olur.

Agresif zemine dayanıklı kauçuk karışım “Terrain Proof” teknolojisi, Michelin iş makinesi lastiklerinde; çakıl, taş, mıcır gibi agresif zeminlerin neden olduğu yıpratıcı aşınmaya karşı kullanılan teknolojinin bir türevidir. Bu özel karışım, agresif yol koşullarına karşı daha dayanıklı olduğundan, yol dışı kullanımlara izin verir ve arazi şartlarında daha az yıpranır:

Michelin Latitude Tour HP

Daha çok şehir içinde ve asfalt yollarda kullanılan 4×4 araçlara yönelik olarak tasarlanan Latitude Tour HP, konfor ve uzun kilometre ömründen de ödün vermiyor. Bir önceki nesil Michelin MXV4+’ya kıyasla % 5 daha az titreşime neden olan ve % 5 daha sessiz olan Latitude Tour HP, ana rakiplerine göre % 20 daha uzun ömürlü.

Araç üreticilerinden çok sayıda homologasyon alan bu lastik; Audi Q7, Mercedes ML-Sınıfı, Mercedes R-Sınıfı ve Mercedes GLK’nın seri üretim lastiği olarak ön plana çıkıyor.

Yanaklarında M+S (çamur ve kar) işaretinin yanı sıra GREEN X etiketi de taşıyan Michelin Latitude Tour HP, üstün yol performansı ve yol tutuş kabiliyetinin yanı sıra düşük yuvarlanma direnci, uzun kullanım ömrü ve düşük ağırlığı ile ön plana çıkıyor.

Michelin Latitude Tour HP’nin enerji verimi büyük oranda sırtta ve yanaklarda ısınmayı sınırlayan lastik karkasından kaynaklanıyor. Bunun sonucu olarak da yakıt tüketimi 100 km’de 0.2 ila 0.4 litre azalıyor.

Üç temel lastik bileşeninin (kauçuk bileşiği, sırt tasarımı ve karkas) optimizasyonu ve Michelin’in özel üretim süreçleri, yakıt tüketiminin belirgin şekilde azaltılmasına yardımcı oluyor. Porsche’nin stratejik çözüm ortağı olan Michelin, yeni Latitude Tour HP’yi Alman otomobil üreticisinin mühendislik ekipleri ile yakın bir işbirliği içerisinde tasarladı ve geliştirdi. Ve bu lastik, Porsche’nin yüksek standartlarının tümüne uyduğu için, otomobil üreticisi tarafından kullanım onayı aldı. Latitude HP ayrıca; Audi Q7, Volkswagen Touareg ve Volvo XC90’in de homologe lastiği.

Michelin Latitude Sport

Yüksek performanslı 4×4 araçlara yönelik olarak tasarlanan Latitude Sport, Porsche Cayenne’nin referans lastiği ve yüksek performanslı 4×4 araçların homologe lastiği olarak haklı bir üne sahip. Michelin, Porsche’yle olan yakın işbirliğinden dolayı, 2002’den beri Alman markanın uluslararası işbirliği ortağıdır.

Michelin Latitude Diamaris

Michelin’in yüksek performanslı 4×4 araçlara yönelik olarak tasarlanan bir diğer lastiği de Latitude Diamaris. Porsche Cayenne, Mercedes ML, VW Touareg, Volvo XC90, BMW X5 ve Range Rover’ın homologe 4×4 lastiği olan Latitude Diamaris, kuru ve ıslak zeminde sıra dışı yol tutuşuyla yüksek hızdaki stabilitesiyle ön plana çıkıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir