Teknik Bilgiler

Published on Ekim 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mini otomobil mi, küçük otomobil mi?

Mini sınıf ve küçük sınıfa ait modeller şehir trafiğinde rahatlık sağladıklarından tercih ediliyor. Hal böyle olunca da boyutlar büyük önem kazanıyor. Bu konuyu açıklık getirmek için Suzuki’nin iki küçüğüne göz atmak gerekir. Alto da Splash da makul boyutlarıyla her park alanına sığabiliyor. Fakat iç mekan özelliklerinde daha yüksek tavanıyla Splash belirgin şekilde öne geçiyor. Otomobilin baş mesafesi gerçekten çok geniş. Alto, daha basit tasarlanmış kokpite ve zayıf sayılabilecek donanıma sahip. Onunla karşılaştırıldığında Splash çok daha olgun kalıyor. Bu durum hem kokpitteki kumandalardan hem de bagaj kapağının, kapaktaki düğmeyle de açılabilmesi (Alto’nun bagaj kapağı içerden ya da anahtarla açılabiliyor) gibi özelliklerle ortaya çıkıyor. Tabii Alto’nun sağ camının sadece kapı içinden açılabiliyor oluşu da ayrı bir sorun olarak göze çarpıyor. Alto sadece 1,0 litrelik motorla satılırken Splash için 1,2 litrelik benzinli motorun yanında dizel motor seçeneği de sunuluyor. Ama bundan daha önemlisi Alto için otomatik şanzıman seçenekler arasına eklenmiş. Pek çok kullanıcı için otomatik şanzıman motor seçeneklerinden daha önemli. İki otomobilin sürüş sırasında bıraktıkları hisler ele alındığındaysa iki otomobilin de şehir hayatında kullanışlı ve yoruculuktan uzak olduğu anlaşılıyor. Süspansiyon konforları yeterli ve virajlarda da yeterince güvenli.
Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑