Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 25th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kabak lastik nedir?

“Kabak lastik”diye adlandırılan lastikler, diş derinlikleri azalmış ya da tamamıyla yok olmuş lastiklerdir. Bu lastikler özellikle kış aylarında kazaya davetiye çıkarmaktadır. Aracın manevra kabiliyetini korumak ve fren emniyetini sağlamak için lastik diş derinliğinin tüm araçlarda en az 4 milimetre olması gerekir. Yasal olarak belirlenen < ?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />1.6 milimetre diş derinliği lastikte aşınmanın alt limitidir.

Aracınızın süspansiyonunu öncelikle lastikler sağlar. Çünkü yoldan gelen kuvvetler birincil olarak lastik tarafından emilir. Lastikler araçların yerle tutunmasını sağlayan yegane yapı parçalarıdır. Lastiklerin bu görevlerini güvenli bir şekilde yapabilmeleri için; uygun boyutlarda, uygun diş derinliğinde ve basıncında olmaları gerekir. Bundan dolayı lastiklere hak ettiği değerin gösterilmesi gerekir. Kabak lastikler; aracın fren mesafesini uzatır, yakıt tüketimini arttırır ve sürüş güvenliğini tehlikeye sokar.

Lastiklerin aşınmış olduğu nasıl anlaşılır?

Lastikler, kirişlere kadar aşınmış ise derhal değiştirmek gerekir. Lastiğin sırtındaki TWI (Tread Wear Index – Profil Aşıntı İndeksi) yıpranmanın derecesini gösterir. Kirişler yaz lastiklerinde 2.5 mm, kış lastiklerinde 4 mm diş kaldığını ifade eder. Düz profille aynı seviyeye gelindiğinde kritik noktaya ulaşılmış olur.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑