Kabak lastik nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Kabak lastik”diye adlandırılan lastikler, diş derinlikleri azalmış ya da tamamıyla yok olmuş lastiklerdir. Bu lastikler özellikle kış aylarında kazaya davetiye çıkarmaktadır. Aracın manevra kabiliyetini korumak ve fren emniyetini sağlamak için lastik diş derinliğinin tüm araçlarda en az 4 milimetre olması gerekir. Yasal olarak belirlenen < ?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />1.6 milimetre diş derinliği lastikte aşınmanın alt limitidir.

Aracınızın süspansiyonunu öncelikle lastikler sağlar. Çünkü yoldan gelen kuvvetler birincil olarak lastik tarafından emilir. Lastikler araçların yerle tutunmasını sağlayan yegane yapı parçalarıdır. Lastiklerin bu görevlerini güvenli bir şekilde yapabilmeleri için; uygun boyutlarda, uygun diş derinliğinde ve basıncında olmaları gerekir. Bundan dolayı lastiklere hak ettiği değerin gösterilmesi gerekir. Kabak lastikler; aracın fren mesafesini uzatır, yakıt tüketimini arttırır ve sürüş güvenliğini tehlikeye sokar.

Lastiklerin aşınmış olduğu nasıl anlaşılır?

Lastikler, kirişlere kadar aşınmış ise derhal değiştirmek gerekir. Lastiğin sırtındaki TWI (Tread Wear Index – Profil Aşıntı İndeksi) yıpranmanın derecesini gösterir. Kirişler yaz lastiklerinde 2.5 mm, kış lastiklerinde 4 mm diş kaldığını ifade eder. Düz profille aynı seviyeye gelindiğinde kritik noktaya ulaşılmış olur.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir