Siber Lastik (Cyber Tyre) ya da Lastik Hafızası

Lastiğin elde edilmesinden, farklı koşullar altında çalışmasına kadar bütün belirleyici unsurları, (Run Flat durumunda tamamıyla hava kaybı da dahil olmak üzere), lastiğin altındaki bir taşıyıcı yoluyla kaydedilip iletilmektedir. Bu iletişim de biri lastiğin içine, diğeri de tekerlek yuvasına yerleştirilmiş anten sayesinde gerçekleştirilmektedir. Hangi versiyonun kullanıldığına bağlı olarak Siber Lastik gerçek bir hafıza görevi görerek, bir dizi bilgi sayesinde kaplamanın bütün faaliyetlerini kontrol edebilmektedir.

· Lastiğin temel özellikleri

· Çalışma ısı ve basıncı

· Hava kaybıyla ilerleyebileceği son süre/mesafe

· Yardımsız olarak geriye kalan mesafe

· Yol yüzeyinin tipolojisi

· Lastiğin üzerindeki dikey yük

· Kapladığı alanın boyutları

 

Kullanılan lastik tipinin bilgisiyle birlikte son üç kategori; ESP, ABS ve ASR gibi araç üstü elektronik sistemlerini ve aracın bütün dinamik kontrol sistemlerini optimize etmek için çok önemlidir.

Kaynak: Pirellinin web adresindeki “Siber Lastik (Cyber™ Tyre)”yazısından derlenmiştir.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...