Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 9th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Filo satışları ve yönetim

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Bir firma yılın birinde satış anlamında deyim yerindeyse nal toplarken, bir yıl sonra bir bakarsınız ki pazar payı ve satışlarını radikal bir şekilde artırmıştır. Aynı araçlar mevcutken yaşanan bu değişikliğin nedeni ise aslında çok basittir. Yönetici değişmiş ve yeni gelen yönetici de agresif bir fiyat politikasıyla damping sayılabilecek indirimlere başlamıştır.
Satışlar hızlı bir artış yakalar. Ancak daha sonra bu araçların bakımları ya da geri dönüşleri başladığında işin tadı kaçmaya başlar.
Yine ha keza, bir yıl büyük filo alımlarında esip gürleyen bir marka ikinci yıl ilaç niyetine tek bir filo müşterisi ile sözleşme imzalayamaz. Nedeni ise basittir; ya genel merkezden iyi bir destek alınmıştır ya da risk alıp gaza basar. Satışlar artarken de “Bakın bizim satışlarımız radikal biçimde artıyor” diye kendi imaj kampanyaları yapılır.
Ancak bakıldığında moda deyimle kılıçla gelen kılıçla gider. Yani fiyatları aşağı çekerek yükselenler, fiyatlara müdahale edemedikleri zaman ya da kendilerinden daha iyi bir kılıç ustasıyla karşılaştıklarında yenilmeye mahkumdur.
Buna bir de Türkiye'deki satışların ya da birinci olmanın yolunun filo satışlarında etkin olmaktan geçtiğini de eklemek gerekiyor. O yüzden bence birincilikten önce karlılık geliyor. Ve bunu yakalayanlar da hakikaten hem müşteriyi hem de patronu memnun edebiliyor. Diğerleri ise benden sonra tufan sınıfında güreşiyor.
Kaynak: Dünya Gazetesi'nden Gültekin Kara'nın 20.06.2011 tarihli “Benden sonra tufan” konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑