Emme manifoldu basıncı endirekt olarak boşt..."/> Emme manifoldu basıncı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Emme manifoldu basıncı

Emme manifoldu basıncı endirekt olarak boşta çalışma miktarı için emme havası oranının hesaplan­ması amacıyla kullanılır. Eski ateşleme sistemleri ateşleme zamanlaması açısının ölçümü için gaz kelebeği valfi çevresindeki vakum basıncını kullanıyorlardı. Bununla birlikte daha iyi bir motor emis­yon kontrolü, yakıt tüketimi ve çıkış performansı gereksiniminden ötürü motor kontrolü için kullanılacak birçok giriş değişkeni ölçülmektedir. Motor çalışmıyor iken hava akışı olmaz ve emme manifoldu basıncı atmosfer basıncı ile aynı olur. Motor çalıştığında emme manifoldundaki gaz kelebeği valfi kısmi olarak hava akışını keser. Ardından emme manifoldundaki basınç emme manifoldunda kısmi vakum oluşturmak için atmosfer basıncının altına iner. Motor mükemmel bir hava pompası olmuş olsa ve gaz kelebeği valfi kapalı olmuş olsa, ardından emme manifoldundaki basınç mutlak sıfır basınç olurdu. Diğer bir ifadeyle mükemmel vakum durumu oluşurdu. Gerçek bir motor mükemmel bir pompa olamayacağından mükemmel vakum duru­mu yoktur. Emme manifoldu mutlak basıncı az miktarda sıfırın üzerindedir. Diğer taraftan gaz kelebeği valfi tam açıldığında emme manfioldu basıncı yaklaşık atmosfer basıncı olur. Emme manifoldu mutlak basıncı motor çalışması esnasında göreceli olarak atmosferik basınçtan biraz daha küçük bir değer alır.
Gaz kelebeği konumu sabit iken emme manifoldundaki basınç değişimine bir göz atalım. Havanın silindirler tarafından sırasıyla emilmesi emme manifoldu basıncını hızlı bir şekilde dalga­landırır. Emme supapları açık ve piston ÜÖN'den aşağı inerken silindirler havayı emer ve emme manifoldu basıncı azalır. Emme supabının kapanmasından önce silindirin hava emişi tamamlanır ve bir sonraki silindir havayı içine almaya başlayana dek emme manifoldu basıncı artmaya devam eder. Her silindir çevrimi arasında emme manifoldu basıncını dalgalandırmak için bu proses tekrarlanır ve pompalama bir silindirden diğerine doğru yapılır. Her silindirin emme hareketi krank ekseni çevresin­deki her iki dönüşte bir kez oluşur. Gerçek motor kontrol sistemi emme manifoldunda ortalama bir basınca ihtiyaç duyar ve sabit motor devrinde üretilen tork yaklaşık olarak emme manifoldu basıncı ortalama değeri ile orantılıdır. Yani emme manifoldundaki değişken basınç motor kontrolü için kullanılmaz ve filtreleme parçalarından sonraki ortalama basınç kullanılır. Motor kontrol sistemi, emme manifoldundaki mutlak basıncı ölçen MAP sensörüne sahiptir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑