Elektrokimyasal NOx sensörü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Elektrokimyasal NOx sensörü

Sensör genellikle seri olarak bağlanmış iki odacıktan oluşmaktadır. Gazlar, birinci odacığa yayılırlar.  Burada yaklaşık 400 mV’luk pompalama voltajı Up, klasik zirkonyum hücresine uygulanır ve O2 denenen gazın dışına pompalanır. Kalıcı gaz molekülleri, bir ikinci difüzyon kanalı vasıtasıyla ilk boşlukla bağlantılı ikincil odaya akarlar. Burada NOx molekülleri amperi metrik hücre tarafından ortaya çıkarılır. İdeal olarak, sadece NOx ikincil odacığa yayılmalıdır. Ama pratikte, ayrılan birkaç O2 molekülü vardır (tipik olarak yaklaşık 1 ppm) ve bunların konsantrasyonu egzoz akışı içindeki XO2 ile birlikte değiştir. Bu nedenle NOx sinyali O2 üzerine bağımlı bir özelliktir. Bu tip NOx sensörleri, sıralı düzende iki pompalama hücresi ve odasına sahiptir. İlk pompalama hücresi serbest haldeki oksijeni, oksijen seçici elektrot ile egzoz gazından elimine eder. İkinci bitişik oda, yüksek derecede katalitik ikinci bir elektrotta NOx’i ayırır. Bu tip sensörlerde, özel elektrot malzemelerinin kullanılması ve pompalama voltajının kontrol edilmesi, lineer bir karakteristikte hava içersindeki 50 ppm ve altındaki NOx konsantrasyonunun ölçülmesi mümkündür.
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑