Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 19th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

4

Bir aracın çenç (change) yapıldığını nasıl anlarım?

Aracın künyesinde; aracın tip onay numarası, şasi numarası, aracın brüt toplam ağırlığı, ön ve arka dingil kapasiteleri gibi bilgiler bulunmaktadır. Aracın künyesini oluşturan temel bilgilerden biri hiç şüphesiz şasi numarasıdır. Bu girişten sonra change nedir? Nasıl yapılır? Konuları üzerinde duralım. “Çenç”ifadesinin orijinal İngilizcesi “change”dir. Change, bir şeyi değiştirmek olarak Türkçeye çevrilebilir. Otomobillerde change kavramı şasi ve motor numarasının değişik yöntemlerle değiştirilmesi olayıdır. Öncelikle şasi numarasının değiştirilme yöntemleri hakkında biraz bilgi sunalım. İzlenen yöntemlerden biri ağır hasarlı ve sigorta şirketleri tarafından pert edilmiş araçlar art niyetli kişiler tarafından satın alınıp, ağır hasarlı olarak alınan bu araçların özelliklerine uygun başka bir araç çalmak suretiyle. Çalmış oldukları aracın şasi numaralarını taşlama ve zımparalama yöntemi ile kazıdıktan sonra ağır hasarlı olarak satın almış oldukları aracın şasi numarasını çalıntı araca numaratör ile vurarak veya enjeksiyon iğnesi ile vurmak sureti ile change gerçekleştirilir. Bir başka yöntem ise aracın şasi numarasını değiştirmek sureti ile veya hasarlı aracın şasi numarasının bulunduğu bölgenin kesilerek çıkarılıp aynı bölgeye çalıntı aracın şasi numarasının kaynakla monte edilmek sureti ile yapılması. Bir diğer change yöntemi de çalıntı otonun şasi numarasının bulunduğu kulenin yerinden sökülerek alınıp ağır hasarlı aracın şasi numarasının bulunduğu kulenin bu bölgeye monte edilmesi sureti ile şasi numarası değiştirilir.

Peki change yapılmış bir araç nasıl tespit edilebilir? Yukarıda belirtilen yöntemler ile “change”yapılan araçların tescil işlemleri yapılabildiğinden herhangi bir ihbar olmadığı sürece araçların tespiti uzman kişiler tarafından veya bu suçlardan dolayı emniyet görevlileri tarafından yakalanan kişilerin itirafları ile tespit edilebilir. Diğer tespit yöntemleri ise; aracı satın alan kişilerin ücreti karşılığında il merkezlerinde bulunan Makine Mühendisleri Odasına, otomotiv eğitimi yapan üniversitelerden hazırlanacak bilirkişilik ekibine, change yöntemine bağlı olarak tecrübeli araç ekspertizleri ya da change maruz bırakılmış araçların satış sonrası hizmetler müdürlüğündeki tecrübeli elemanlara yaptırılabilir. Şu önemli notla bitirelim. Change amacıyla ülkemizde pek çok otomobil, işi meslek edinmiş organize suç örgütleri tarafından çalınmaktadır.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑