Teknik Bilgiler

Published on Kasım 3rd, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Aracınız kışa hazır mı? Hazır değilse mutlaka bu yazıyı okuyun!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İstatistiklere göre kışın hem trafik kazaları hem de yolda kalma oranları artmaktadır. Sürücüler, araçlarını kışa uygun hale getirirse bu oranlarda da azalmalar görülür. Yurdumuzun birçok bölgesinde kış yüzünü göstermeye başladı. Artık aracın kontrollerini geciktirerek ve riskinizi büyütmemelisiniz!

Bu hazırlıklar bağlamında yapılması gerekenlerin başında; öncelikle diş derinliği uygun olan kış lastiği kullanımıdır. Radyatördeki suyun donmasını engellemek için motor suyunuza antifiriz eklemeyi unutmayın. Kış aylarında araçlar daha fazla elektrik sarf eder. Başta buji kabloları kontrol edilmeli ve ardında da akü kutup başları gres yağı ile silinmelidir. V kayışı gerginliği kontrol edilmelidir. Hava, yağ ve yakıt filtrelerinin bakımlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sileceklerin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edilmeli ve silecek suyunu eksikse tamamlanmalıdır. Ayrıca su fışkırtma fıskiyelerinin ucunun açık olduğundan emin olunmalıdır. Dona maruz kalmış araç camlarına sıcak su dökülmemelidir. Bu durum camların çatlamasına sebep olabilir. Motor yağı kontrol edilmelidir. Isıtma, havalandırma ve klimatizasyon sisteminin performansı kontrol edilmelidir. Gerekirse klimanın polen filtresi değiştirilmelidir. Karbüratörlü araçlarda, gerek varsa karbüratör bakımları da yaptırılmalıdır.

Araçta bulundurulması gereken ekipmanlar:

Sürücüler her türlü olumsuz durumda sorunlarını halletmesi için gerekli ekipmanları araçlarında bulundurmalıdır. En başta karlı ve buzlu yollar için kar/kış zinciri gerekli. Takoz ve çekme halatı da hayat kurtaran ekipmanlardan. Yedek lastik, takviye akü kablosu ve ilk yardım seti de vazgeçilmezlerden olmalı. Ayrıca el feneri, reflektör, yangın söndürme tüpü, kriko, battaniye, eldiven ve bir miktar içme suyu araçta bulundurulmalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑