Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 11th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

Aracımın çekilmesinde kontak anahtarı konumu ne olmalıdır?

Toyota Corolla bir aracım var. Sizden öğrenmek istediğim aracımın çekilmesi esnasında kontak anahtarı hangi konumda olmalıdır? Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Değerli Okuyucum,
Kontak anahtarında dört konum bulunmaktadır. Bunlar; LOCK-Kilitli, ACC-Aksesuar, ON-Açık ve START-Marş konumudur. Motorun çalışmadığı bir konumda araç çekilecekse direksiyonun kilitlenmemesi için kontak anahtarı ACC konumuna getirilmelidir. Araç dört tekerleği yerde çekilecekse, sadece önden çekilmelidir. Bu durumda vitesin boşa alındığından emin olunmalıdır. Araç hızı 50 km/h’nin üzerinde olmamalı ve çekme mesafesi 25 km’yi aşmamalıdır. Kontak anahtarı ACC konumda olmalıdır.  Çekilen araç içerisinde direksiyon ve frenleri kullanacak bir sürücü bulunmalıdır.

Tags: ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑