Firmalar neden aynı HP’ye sahip olan motorlardan daha büyük hacimli olanını kullanır?

Bir otomobil firmasi yakıt tüketimi düşük olduğu halde neden bazı araçlarında aynı beygir güçlerine sahip olan motorlardan daha düşük hacimli olanı yerine daha yüksek hacimli olanı kullanır?
Değerli Okuyucum,
Beygir gücü hacme bağlı olmasına rağmen, aynı hacimli motorlarda farklı güçlerin elde edilmesi mümkündür. Genel olarak motordaki beygir gücü farklılıkları kullanılan turbo-şarj uygulamalarına (değişken ve sabit geometrili), emiş sistemi geometrilerine (sabit ya da değişken), yakıt besleme ve motor yönetim sistemindeki stratejilere bağlıdır. Tüm bu tasarım tedbirleri uygulanan teknoloji ve toleranslarla tamamlanır. Her uygulanan teknoloji kendi maliyetini de doğurur. Örneğin 1.6 bir motor daha sade bir yapısı ile 110 HP güç sağlarken, 1.4 motor 110 HP’lık gücü daha komplike bir yapı ile sağlar. Bu durumda 1.4 motorun daha yüksek bir maliyetle üretilmesini de beraberinde getirebilir. Çünkü düşük silindir hacminin olduğu motorlarda güç artışı; daha komplike motor yönetim stratejilerini, malzeme kalitesinin iyileştirilmesini ve toleransların daha hassas oluşturulmasını beraberinde getirir. Bunlar üreticiler için ek yatırımlar, alıcılar için ise ek mali yükler getirir. Bir başka neden de üretilmiş bu motorların elden çıkarılması düşüncesi. Firmalar ihtiyaç çeşitleri oluşturmak sureti ile daha geniş bir pazar yelpazesi yakalamaya çalışmaktadır. Bu bir pazar stratejisidir ve doğru bir stratejidir.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...