Teknik Bilgiler

Published on Ocak 2nd, 2012 | tarafından Abdullah Çalışır

0

Aracıma ABT uygulaması/tadilatı yaptırayım mı?

Merhabalar Abdullah Bey, Ben Nevzat ŞİFA. Ağustos ayında 2012 model dizel otomatik bir VW Polo aldım. Bildiğiniz üzere 1.6 TDI 90 hp ve 230 Nm tork değerlerine sahip. Aracımın gücünü arttırmak istiyorum fakat garanti kapsamı dışına çıkaracak rastgele chip uygulamaları yerine ABT modifikasyonunu uygulamak isterim. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Nasıl bir güç artışı sağlar? Bana nasıl bir fiyat biçerler ayrıca nerelerde uygulatabilirim? Biliyorum ki dergide şirket ismi yayınlayamıyorsunuz mümkün ise mail yoluyla da cevaplandırabilirsiniz. Nevzat ŞİFA

Sayın Nevzat ŞİFA,
Araçların size sunulan orijinal hali aracın en ideal halidir. Bu ideal hal aracın tasarımında gözetilen; konfor, çevre, ekonomiklik, kalite, aktif emniyet, dizayn ve pasif emniyet gibi faktörlerle sağlanır. Modifiyelerde tüm bu parametrelerin göz önüne alınması imkânsız derecede zordur. Ondan dolayı ben genel olarak ekstra performans arttırmaya yönelik uygulamalarını tavsiye etmiyorum. Çünkü bu tür uygulamalar motor ve aktarma organlarındaki yapı parçalarının yapısal olarak zorlanmasına yol açmaktadır. Ancak ben ABT modifikasyonu yaptıracağım derseniz motordaki mevcut güç ve tork değerlerindeki artışların yaklaşık %8 ile %15 arasında tutulmasının mantıklı olacağı kanaatindeyim. Çünkü bu aralıktaki güç ile tork artışları mevcut yapı parçaları ve güç aktarma organları tarafından tölarize edilebilir diye düşünüyorum.
Motorda yapılan bir modifikasyondan sonra artan güç ve tork değerlerine göre aracın diğer aksamlarından bazılarında da tadilat projesi (örneğin fren sistemi) gerekebilmektedir. Ayrıca araç üreticileri bu tip uygulamaların garantinin iptaline sebep olduğunu ilgili aracın kullanıcı el kitaplarında belirtmektedirler. ABT modifiyesi için üreticinin garantisinin iptal olup olmadığını bilmiyorum… Ancak VW Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü’nden durumu öğrenebilirsiniz… Hatta onların önerdiği bir merkezde bu tadilatı yaptırabilirsiniz… Ancak “ABT yazılımı”nı yaptırmış bir okuyucum memnuniyetini bana iletmişti. Fiyatı 3000-4000 TL arasında olmakta ve 100 bin km garanti verilebilmektedir.

Tags: ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑