Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 18th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akım, Potansiyel Farkı ve Direnç Arasındaki Bağıntı (Ohm Yasası)

Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı iletkende bir elektrik akımı meydana getirir. Üreteç, voltmetre, ampermetre ve iletken telden oluşan kapalı bir elektrik devresi (Şekil 1) kuralım. İletken telin uçlarındaki potansiyel farkı ile telden geçen akım şiddeti arasındaki ilişkiyi inceleyelim.

Şekil 1: Üreteç, ampermetre, direnç ve voltmetreden oluşan kapalı bir elektrik devresi

Devrede bulunan güç kaynağı ile iletkenin iki ucu arasına uygulanan potansiyel farkını değiştirelim. Bu değeri voltmetreden okuyalım. Voltmetrede okunan bu değere karşılık ampermetrenin gösterdiği değere bakalım. Aynı işlemleri her durumda üretecin potansiyelini değiştirerek (dolayısıyla iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı değişir) 3-4 defa tekrarlayalım ve akım şiddeti ile potansiyel farkını karşılaştıralım.

Yapılan deney sonucunda iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı hangi oranda artmış veya azalmış ise iletkenden geçen akım şiddeti de o oranda artmış veya azalmıştır. Buradan da elektrik devrelerinde potansiyel farkı, akım ve direnç arasında bir ilişkinin olduğu anlaşılır.

Ohm Kanunu: Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkının iletkenden geçen akım şiddetine oranı sabittir. Bu sabit değere iletkenin direnci denir

Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı EROL – Süleyman KIRMIZIOĞLU)”Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑