Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 26th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

4X4 jiplere LPG sistemi takılabilir mi?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Bu soruya bir örnek ile cevap vermeye çalışayım. 100 kmde ortalama 12 litre yakan 4×4 bir araç, iyi bir LPG dönüşümüyle yaklaşık 14 ile 15.5 litre arasında LPG yakabilir. Burada yanlış bilinen bir meseleye açıklık getirmek isterim. Hacimsel olarak benzinin alt ısıl değeri LPGden daha yüksektir. Siz aracınıza dönüşüm yaptırdıktan sonra yakıt tüketiminden değil yakıtın yaklaşık %35 – 40 ekonomik olmasından dolayı bir kazanıma kavuşacaksınız. Ancak 4x4lerin dönüştürülmesinde dikkat edilecek bir iki husus vardır. Bunlardan ilki aracın konstrüksiyonu olanak verirse çift LPG tankı takılması. İkinci olarak ta dönüştürülecek sistemin yapı parçalarının konstrüktif durumları. Çünkü bu tip araçlar yüksek güçlü motorlarla güçlendirilmekte. LPG enjektörlerinin destekleyeceği güç limiti sınırına dikkat edilmeli. Neden çift LPG tankı takılması iyi olur? Çünkü bu araçların yakıt tüketimleri oldukça yüksek. Ya kapasitesi büyük bir tank ya da orta kapasiteli iki adet LPG tankı takılarak aracın kat edeceği menzil arttırılabilir.
İyi bir dönüşüm için, dönüşüm öncesinde aracın bakımlarının yapılmış ve ayarlarının iyi olması gerekmektedir. Aracın ateşleme sistemi kontrol edilmeli, yakıt sisteminin bakım ve ayarı yapılmalıdır. Bujilerin tırnak aralığı kontrol edilmelidir. Motor benzinle çalışırken ayarları yapılmış ve düzgün çalışıyor olmalıdır. Hava filtresinin temizliği ve gerekiyorsa değişmesi sağlanmalıdır. Dönüşüm sırasında mevcut regülasyonlara uygun parça ve montaj uygulanması dönüşümü kaliteli kılan unsurlardandır. Bununla birlikte dönüşüm sonrası ilk bakım ve daha sonra periyodik kontroller ve parça değişimlerinin yapılması gerekmektedir. Aracınız muhtemelen elektronik enjeksiyonlu olacağından dolayı sistem olarak sıralı gaz sistemi takılmalı. Taktırabileceğiniz yerli ve yabancı markalar mevcut. Her sistemde ufak tefek problemler bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde LPG dönüşümünde Teleflexgfi, Prins, Tartarini, BRC, Landi, Lovato, Romano ve yerli olarak Voltran öne çıkmıştır. LPG dönüşümünde; kapsamlı dönüşüm mantalitesi, dönüşümün maliyeti, satış sonrası hizmetlere yönelik olarak servis sayısı, yedek parça tedarik süresi ve maliyet belirleyici unsurlardandır. Sonuç olarak iyi bir dönüşüm yapılmış 4x4ün benzinli kullanımına göre % 35 – 40a yakın bir ekonomiklik sunabileceği göz ardı edilmemelidir. Ancak iyi bir sıralı LPG dönüşüm sistemi de size 1600 ile 2400 TL arasında bir dönüşüm maliyeti getirir. LPGye dönüştürülmüş araçlarda performanstan bir miktar ödün verilir. Ancak bu çok ciddi düzeyde değildir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑