Starpet’in 2012 hedefi

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında yer alan Starpet, 2011 yılında istasyon ağını genişleterek 450’ye çıkarttı. 2011 akaryakıt sektörünü değerlendiren Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, “2012 yılında hem akaryakıt sektörü hem de Starpet, istikrarlı büyümesine devam edecek” dedi.

 Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında yer alan Starpet, 2011 yılını 70 ilde 450 istasyon sayısına ulaşmış olmanın gururuyla kapatıyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız yılda zor günler geçiren akaryakıt sektöründe kararlı şirket politikası ve tüketici dostu indirim kampanyalarıyla marka bilinirliği ve satışlarını her geçen gün artıran Starpet, kampanya dönemlerinde yüzde 200’e varan satış patlamalarıyla rakipleri arasından da sıyrılmayı başardı.

2011 yılının akaryakıt sektörü için zor bir yıl olduğunu ve özellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde yılın ilk yarısında başlayan yönetim karşıtı hareketlerin sektörü olumsuz anlamda etkilediğini anlatan Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, “Orta Doğu’da yaşanan olaylar, yıl içinde benzin fiyatlarının 4 liraya kadar ulaşması ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nun aldığı kararla Ocak ayından itibaren promosyon uygulamalarının kaldırması akaryakıt sektörünü harekete geçirdi. Ancak biz sektörün yaşadığı tüm sıkıntılara karşın 2011 hedefimiz olan 450 istasyon sayısına ulaşarak, 70 ilde hizmet vermeye başladık” diyor.

2011 yılında yaşanan yönetim karşıtı hareketlerinin sektör oyuncularını ciddi anlamda zor duruma soktuğunu dile getiren Okalin, “Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde başlayan halk ayaklanmaları piyasadaki arz miktarı konusunda ciddi endişe yarattı. Aynı zamanda bahsi geçen ülkelerin uluslararası petrol sevkiyatlarının yapıldığı deniz yolu güzergâhlarında olması, aralarda yapılan sevkiyatların durma noktasına gelmesi, sektörün en önemli sorunlarından oldu” dedi.

 Promosyon sektör için bir külfetti

Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, 2011 yılında gerçekleştirmeye başladıkları ve yoğun tüketici ilgisi ile karşılaşan ücretsiz “pit stop” hizmeti ve indirim kampanyalarına dair yaptığı açıklamada da, “Promosyon hem bayi hem de dağıtım firmaları için büyük bir külfetti. EPDK promosyonları  kaldırarak, piyasadaki rekabet ortamını hızlandırdı. Bu yasak ile promosyonlara ayrılan bütçeyi indirime yansıtma kararı aldık. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 12’ye varan indirim günleri kampanyalarımızı başlattık. Bundan sonra da Starpet olarak farklı il ve noktalarda belirlediğimiz istasyonlarda indirim kampanyalarımız devam edecek” dedi. Murat Okalin, indirim günlerinde satışların 4-6 kat daha fazla olduğuna dikkat çekerek, “Kampanyalarımız ile tüketiciden çok olumlu tepkiler aldık. Bazı müşteriler Starpet sayesinde ilk defa depolarını tam doldurduklarını belirtti. Müşteri ilgisi beklediğimizin üzerinde oldu.  Bu tarz kampanyaların tekrarlanmasını istediklerini de belirttiler. Biz yüzde 100 artış beklerken yüzde 200’e yakın satış gerçekleştirdik. Her bir kampanyamızdan yaklaşık 2 bin civarı araç faydalandı” dedi.

 Benzin satışı düştü; motorin ve LPG arttı

Petrol Sanayi Derneği’nin 2011 yılı Ocak Eylül dönemine ilişkin sektör raporuna göre toplam otomotiv yakıtları tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 artış gösterdi. Sektördeki yüksek zamlar nedeniylebenzin tüketimi yüzde 4,1 azalırken, motorin tüketimi yüzde 5,9; oto LPG ise yüzde 5,5 arttı. Bu yılın Ağustos ayı sonu itibarıyla toplam 716 bin aracın trafiğe çıktığının belirtildiği raporda, otomotiv yakıtları tüketimdeki yüzde 4,7’lik büyümenin, trafiğe ilave olan taşıt sayısındaki rekor artış ve ekonomik büyüme ile tam bir uyum içinde olmadığı da ifade edildi. Sektörde motorin ve LPG satışı konusunda yaşanan artışları takip ettiklerini anlatan Okalin, “Otomobil kullanımının artmasını fırsat olarak değerlendiriyoruz. 2011 yılı başında ise StarLPG firmamız faaliyete geçti. StarLPG, müşterilerin LPG ihtiyaçlarını karşılıyor. Satış oranlarımız ise gayet iyi” dedi.

 Makul vergi oranlarıyla kayıt dışı ekonomi durdurulabilir

Petrol Sanayi Derneği’nin 2011 yılı Ocak Eylül dönemine ilişkin sektör raporuna göre toplam otomotiv yakıtları tüketiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 artarak 18,3 milyon metreküp olarak gerçekleştiğini hatırlatan Okalin, “Türkiye, Avrupa Birliği üyeleriyle kıyaslandığında benzinin en yüksek fiyattan satıldığı ülke. Türkiye’yi Yunanistan, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Almanya izliyor. Dünya petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte Türkiye’deki fiyatlarda da artış oldu. Bunun yanı sıra tüketici, yağ türevleri de dahil olmak üzere alternatif ürünleri kullanarak devletin elde ettiği vergi gelirinin bir o kadarını da kayıt dışı ekonomiye aktardı. Aslında makul vergi oranıyla tüm tüketim kayıt altına alınabilir ve vergi gelirlerinde çok daha büyük artış sağlanabilir” açıklamasında bulundu.

Starpet, 2012 yılında da büyümeye devam edecek

Starpet’in kurulduğu yıldan bu yana hedeflerini çok iyi belirleyen bir şirket olduğuna dikkat çeken Okalin, “Öncelikle tüm Türkiye sonrasında da yurtdışı açılımları için çalışmalarımız sürüyor. 2012 yılında şehir merkezinde ve nitelikli bayi sayımızı artırmaya devam etmek öncelikli hedefimiz. Tabii indirim kampanyalarımızda hız kesmeden devam edecek” dedi.

EURO 4 ve EURO 5 araçlarda emisyon azaltmakta kullanılan ve önümüzdeki yıllarda kullanımı yaygınlaşacak olan Adblue adlı ürünü Türkiye’de ürettiklerini ve bu konudaki çalışmalarının da devam ettiğini dile getiren Okalin, “Azerbaycan’da ‘Adblue’ adlı ürünümüz için bir üretim tesisi inşa etme girişimlerimiz devam ediyor. Yeni dönemde pazara oto bakım ürünlerimizle gireceğiz. Halen bu ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor. Starpet gelişim ve yenilikleri takip eden bir şirket. Şu anda nasıl LPG Otogaz satışını istasyonlarımızda sağlayabilmek için öngörülen tüm prosedürleri yerine getirip LPG satışını sağlayabildiysek, ileride aynı şekilde elektrikli araçlar için de gerekli kaynağı verebilecek istasyonlar oluşturabiliriz” dedi.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir