Oto Haber

Published on Kasım 18th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Crafter Türk tüketiciler için testen geçirildi

Yeni Crafter’da Türk kullanıcılara özel donanımlar

Volkswagen Ticari Araç’ın büyük sınıf hafif ticari araç segmentindeki temsilcisi olan ve her yönüyle yenilenerek geçtiğimiz günlerde satışına başlanan Crafter, Türk kullanıcılarına özel geliştirilen donanım özellikleriyle fark yaratıyor.

Tamamı Türk kullanıcılara yönelik tasarlanan özellikler, Almanya’da gerçekleşen bir dizi inceleme neticesinde onaylanarak, uygulamaya konuldu; yeni özellikler kullanıcıların büyük beğenisini kazandı.

Volkswagen Ticari Araç’ın geçtiğimiz günlerde satışa sunduğu, büyük sınıf ticari araç segmentindeki başarılı temsilcisi Crafter teknoloji, güvenlik ve ekonomi bakımından standartları daha yükseltirken, Türk tüketicileri için tasarlanarak uygulanan ve büyük bölümü konfora yönelik geliştirmelerle de fark yaratıyor.

Türkiye için özel olarak tasarlanan iç dizayn ve ekipman çalışmaları, farklı model ve donanım seçenekleriyle kullanıcıların büyük beğenisini topluyor.

Yenilikler, tüketicilerin istekleriyle belirlendi

Yeni Crafter’ın Türkiye’de satılan modellerinde gerçekleştirilen yenilikler, tamamen Türkiye’deki ticari araç kullanıcı ve yolcularının istek ve talepleri dikkate alınarak projelendirildi. Yeni Crafter’ın Türkiye’de gerçekleştirilen yenilenen donanım ve ekipmanları arasında lux segment koltuk seti, yenilenen plywood taban döşemesi, yenilenen iç aydınlatma, otomatik kayar kapı, otomatik basamak, ilave ısıtıcı, perde, klima, kişisel aydınlatma ve iklimlendirme sağlayan türbin tavan bulunuyor. Yeni Crafter’da standart olarak sunulan aux-in ve opsiyonel olarak alınabilen buzdolabı ve USB girişli DVD oynatıcı da konfor açısından fark yaratan yenilikler arasında.

Yapılan araştırma neticesinde, araç kullanıcı ve yolcularının Yeni Crafter’da özellikle konfor öğelerinde yeni geliştirmeler talep etmesi üzerine, birçok yeniliğe imza atıldı. İç dizayn ve donanım geliştirme çalışmaları, Volkswagen Ticari Araç garantisiyle Türkiye’ye özel olarak geliştirilen yenilikler Yeni Crafter’ın yolcu bölümünde büyük farklılıklar sunuyor. Türkiye’ye özel olarak tasarlanmış, üretilmiş ve sertifikalandırılmış lüks segment koltuklardan, suya karşı dayanıklı Plywood taban kaplamasına, daha geniş bir iç hacim sağlayan yeni dizayn türbin tavandan yenilenmiş okuma lambalarına kadar oluşturulan yenilikler, Yeni Crafter’ın güncel tasarımı ve modern görünümünü pekiştiriyor.

Almanya’dan onay

Gerçekleştirilen testler neticesinde oluşturulan prototip, Almanya/Hannover’de Volkswagen mühendislerince değerlendirildi. Volkswagen Ar-Ge departmanında bir ay boyunca incelenen ve Volkswagen kalite şartlarına uygunluğu değerlendirilen prototip, Volkswagen mühendislerinin yorumlarıyla birlikte tekrar Türkiye’ye gönderildi. Yapılan ufak çaptaki revizyonlar sonrasında son kontrol amacıyla tekrar Volkswagen üretim tesislerine gönderilen araç, Almanya’da yapılan son testlerden de başarıyla geçti ve nihai onayı alarak sertifikalandırıldı.

ULUSLAR ARASI STANDARTLARDA TEST EDİLDİ

Yeni Crafter’ın iç donanım ve ekipmanlarında yapılan tüm yenilikler, uluslararası standartlarla belirlenmiş testlere tabi tutuldu.

‘Otomatik Basamak’; araca iniş ve binişlerde ekstra yükle ya da ekstra yük olmaksızın uygulanan basınç ölçülerek yapılan testlerde,75 kg kuvvet uygulanmak suretiyle 60 bin defa açılıp kapatılarak test edildi.

Motor suyuyla çalışan ısıtma sistemi sayesinde yolcu bölümünde daha etkin ısıtma sağlayan ‘İlave Yolcu Bölümü Isıtıcısı‘nın gücü, İstanbul Teknik üniversitesi tarafından yapılan testler sonucunda motor soğutma sıvısı sıcaklığı 90 ºC iken 1250 W/h olarak ölçüldü.

Yeni Crafter’da sunulan ve hem sürücü tarafından hem de aracın orijinal uzaktan kumandasıyla kontrol edilebilen ‘Otomatik Kayar Kapı’ sıkışmaya karşı çift güvenlik sistemine, acil durumlarda içeriden ve dışarıdan açılabilme özelliklerine sahip. Otomatik Kapı,40 bin kez düz zeminde, 30 bin kez 17° aşağı ve 30 bin kez de 17° yukarı eğim olmak üzere 100 bin kez açma-kapama testlerine tabi tutuldu. Ayrıca tüm kapı uygulamaları ‘yol testleri’ ve ‘su sızdırmazlık testleri’nden de başarılı sonuçlar aldı.

Yeni Crafter’ın en dikkat çekici özelliklerinden olan ‘Koltuk’lar ve  ‘Emniyet Kemerleri’ de bir dizi testten geçirildi. Koltuklar, emniyet kemerleri ve araç üzerindeki bağlantıların güvenilirliği, uluslararası yönetmeliklere uygun olarak akredite test kuruluşları tarafından araç içerisinde bulunan tüm koltuk sıraları ve pazara sunulan tüm koltuk tipleri için itme ve çekme testlerine tabi tutuldu ve başarıyla sonuçlandı. Tüm testlerden tam not alan Yeni Crafter’ın ‘Koltuk Kumaşları’ da yanma, ultraviole, ağırlığa karşı dayanıklılık, aşınma ve yıpranmaya karşı ‘Kedi Tırmığı’ testlerinden başarıyla geçti.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑