Oto Haber

Published on Aralık 25th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yağışlı havalarda araç nasıl kullanılmalı?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pirelli-Pzero2Pirelli, kış mevsiminin iyice kendini göstermeye başladığı şu günlerde, performans ve güvenlik açısından kış lastiklerinden en iyisini elde etmeniz için öneriler sunuyor.

Pirelli, kışın gelmesiyle yağışlı ve zor hava koşullarının başladığı şu günlerde, sürücülere araçlarının kış bakımı ve güvenli sürüş konularında öneriler sunarak, yaşanabilecek muhtemel kazaların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Pirelli’nin kış bakımı ve güvenli sürüş önerileri arasında, aracın hızının koşullara göre ayarlanması, duruş mesafesinin unutulmaması, aynaların sürekli olarak kontrol edilmesinin gerekliliği, araç kullanırken dikkat dağıtabilecek başka aktivitelerle ilgilenilmemesi, fren sisteminin düzenli olarak kontrol edilmesi, cam silecek sularının kontrol edilmesi, gerekli durumlarda antifriz kullanılması ve ön camın temiz olması yani görüşün açık olması gibi konular ağırlık kazanıyor. Güvenli sürüş ile ilgili bazı önemli rakamların da altını çizen Pirelli, kış şartlarında kuru zemine göre duruş mesafesinin 3 kat artabileceğini vurguluyor. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre sürücülerin %75’i dikkatlerini dağıtabilecek başka aktivitelerde bulunuyorlar ve kazarlın %25’i bu tarz aktivitelerden kaynaklanıyor.

Pirelli teknisyenlerinin performans ve güvenlik açısından kış lastiklerinden en iyisini elde etmeniz için ise ani manevra ve ani hızlanmadan kaçınılması gerektiğinin yanı sıra her zaman 4 adet kış lastiği taktırılmasının önemine değinirken; 4 lastiğin de aynı markanın ürünü olması, aynı yapısal özellikler taşıması gerektiğinin ve lastik hava basınçlarının düzenli olarak lastikler soğukken kontrol edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Pirelli teknisyenleri diş derinliklerinin düzenli olarak kontroledilmesi gerektiğini hatırlatırlarken, lastiklerin yanağında bulunan hız limitlerine de dikkat edilmesinin altını çiziyor; kullanılmayan lastiklerin jantlı ve hava basınçlı olarak saklanması ve hava basınçlarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük kış lastiği kullanımının önemini vurgularken ”Lastikler araçların yerle temas eden tek noktaları bu yüzden güvenlik açısından büyük öneme sahip. Kış lastiklerini ise diğerlerinden ayıran en önemli özelliği +7 derecenin altındaki hava koşullarında esnekliğini kaybeden yaz lastiklerine göre sürüş keyfinizi artırarak güvenli bir şekilde seyahat etmenizi sağlaması. Bu nedenle biz kış lastiklerini artık “Soğuk Hava Lastikleri” olarak da adlandırıyoruz. Çünkü kış lastikleri sahip oldukları özel bileşenleri ve ince lamelli desenleri sayesinde düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumasının yansıra azaltılmış fren mesafesi ve üstün yol tutuş sağlıyor. Kış lastikleri ayrıca yaz lastiklerine göre soğuk hava koşullarında ıslak zeminde %10 karlı zeminde de %20 oranında daha kısa fren mesafesi sunuyor” dedi. Ayrıca, 01 Aralık – 31 Mart tarihleri arasında ticari araçlarda zorunluluk haline gelen kış lastik uygulamasının can ve yol güvenliği açısından önem taşıdığını dile getiren Aşkın Bedük; “Yıl içinde kazaların yaklaşık %35’i Kasım – Mart aylarında meydana geliyor. Yol güvenliği açısından yoğun kış günlerinde hepimizin normalden çok acil ihtiyaçlarımız için kullandığımız yolların açık tutulması çok önemli. Belediyeler ve emniyet görevlileri bu konuda ellerinden geleni yaparken biz tüketicilerin de onlara paralel düşünerek kendi önlemlerimizi almamız çok önemli.” Şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑