Oto Haber

Published on Mart 14th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Türkiye’de bu yıl 7 Ferrari satıldı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

FerMas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, 2012 yılında pazarın kısmi daralmasını düşünerek, 20 adetlik Ferrari satış hedefi koyduklarını, bu hedefin de yarısına ulaştıklarını bildirdi. Albayrak, Türkiye’de TOFAŞ çatısı altında 7. yılını geride bırakmaya hazırlanan ve Ferrari ile Maserati’nin markalarının distribütörlüğünü sürdüren FerMas’ın, 2011 yılı değerlendirme ve 2012 yılı hedef paylaşım sonuçlarını İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği bir toplantıyla kamuoyuyla paylaştı. 2011 yılında 11 adet 458 Italia, 8 adet California, 3 adet FF ve 1 adet 599 GTO satışıyla toplamda 23 adetlik Ferrari satışı gerçekleştirdiklerini dile getiren Albayrak, ”Geride bıraktığımız 7 yıllık periyotta 153 adetlik Ferrari satışıyla pazarda kalıcı bir başarı ve güçlü müşteri-marka ilişkisine imza atmayı başardık. 2011 yılında satışlarımızın yüzde 40’ını mevcut müşterilere yaparken, yüzde 60 gibi bir oranda ise yeni müşteriler edinmiş olmamız, işimizin sadece satmaktan ibaret olmadığını, müşteri memnuniyetinde de doğru işlere imza attığımızın bir başka göstergesidir” dedi. Albayrak, bu yıldan itibaren ise FerMas’tan Ferrari alan müşterilere 7 yıl boyunca ücretsiz periyodik bakım ve servis hizmeti sunmaya başlayarak süper lüks spor otomobil sınıfında yeni bir dönem açtıklarını kaydetti. Müşteri aracını satsa bile 7 yıl boyunca yıllık bakım kapsamında yer alan araç genel kontrolünden motor yağı ve filtresi değişimine, fren hidrolik değişiminden işçiliğe kadar rutin kontrollerden ücret almadan hizmet vereceklerini vurgulayan Albayrak, 2012 yılında da Ferrari olarak pazarda lider konumlarını sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti. Albayrak, 2012 yılında pazardaki olağan kısmi daralmaya rağmen 20 adet Ferrari satmayı amaçladıklarını belirterek, ”Bu anlamda şimdiden 7 tanesini sattığımız 540 bin avroluk anahtar teslim satış fiyatına sahip Ferrari 458 Spider, 2012 yılının bizim açımızdan en önemli model yeniliklerinin başında geliyor. Ayrıca mart ayı başı itibariyle yıllık satış hedefimizin yarısını şimdiden gerçekleştirmiş olmamız ve son olarak Cenevre Fuarı’nda tanıtılan ve 4 adet ön sipariş aldığımız Ferrari F12 berlinetta gibi yeni modellerin varlığı, bizi hedeflerimize ulaşma yolunda daha da motive ediyor” diye konuştu. FerMas’ın, Türkiye’de 7 yılda 153 Ferrari satışı gerçekleştirmeyi başardığını ifade eden Albayrak, sadece geçen yıl 23 adet Ferrari satışıyla dikkat çeken FerMas’ın, 2012 yılında da 20 adet Ferrari satışı gerçekleştirmeye hazırlandığını bildirdi. Albayrak, ÖTV artışı nedeniyle FerMas olarak hiç araç siparişlerinde iptalin yaşanmadığını kaydetti.

Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta

Toplantı için Türkiye’ye gelen Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta ise Ferrari’nin 2011 yılında bir önceki döneme göre satışlarını yüzde 9,5 artırarak global çapta 7 bin 195 adet araç teslimatıyla tarihinin en iyi sonuçlarını elde ederek büyük bir başarıya imza attığını hatırlattı. Gallotta, 2010 yılında gerçekleştirdiği tarihi satış rekorunu 2011 yılında da geliştirerek tüm zamanların en iyi satış sonucuna ulaşan Ferrari’nin özellikle 458 Italia Spider lansmanın tüm pazarlarda tamamlanması ve Ferrari FF modelinin de desteğiyle rekorlarını alt üst etmeyi başardığına dikkati çekti. Ferrari’nin ABD, Çin, Almanya ve İngiltere gibi pazarlarda elde ettiği büyümeye de dikkat çeken Gallotta, Avrupa krizine rağmen yeni ve gelişmekte olan pazarlara girilerek krizin aşılmaya çalışıldığı vurgularken, Ferrari açısından Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge ülkeleri arasında adeta istikrarla büyümesini sürdüren nadide bir inci olarak tanımladıklarını ifade etti. Gallotta, bir gazetecinin Ferrari’nin SUV segmentinde bir modeli üretip üretmeyeceğine ilişkin sorusuna da, ”Ferrari’nin DNA’sında yarış ve yarış pisti var. Bu şekilde devam edeceğiz. SUV segmenti ile ilgilenmiyoruz” cevabını verdi.

Ferrari 458 Spider, 100 km/s’ye 3,4 saniyede ulaşıyor

Toplantıda verilen bilgiye göre, Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia modelinin katlanabilir metal tavanlı versiyonu olarak ön plana çıkan Ferrari 458 Spider, 570 HP güç ve 540 Nm tork üreten V8 motoru ve çift kavramalı, direksiyon üzerinden vites değiştirme imkanı sunan F1 tipi şanzımanıyla sıra dışı performans verilerine sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyenin altında tamamlayabilen Ferrari 458 Italia, 320 km/s’lik son hız değeri ve 100 kilometrede ortalama 11,8 litrelik yakıt tüketiyor. Pininfarina imzalı tasarıyla dikkati çeken Ferrari 458 Spider, aynı zamanda hem katlanabilir metal tavanlı hem de orta-arka konumlu motora sahip ilk spor otomobil olarak tanınıyor. Ferrari patentli ve tamamen alüminyumdan üretilen katlanabilir ”hard-top” tavan, geleneksel ”soft-top” tavanlara göre 25 kilogram daha hafif bulunuyor. Ayarlanabilir elektrikli rüzgar kesiciyle donatılan Ferrari 458 Spider, 200 km/s’nin üzerindeki hızlarda bile araç içindeki yolcularının rahatlıkla sohbet edebilmelerine olanak tanıyabiliyor.

AA, Haber7

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑