Satılan her 6 Renault binek otomobilden 1’i EDC otomatik vites

2011 yılında en çok ihracat yapan otomobil üreticisi de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları oldu. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 225 bin 285 adet otomobil ve 105 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasında yer almayı sürdürdü.

Türkiye’de Renault Grubu 2011 sonuçları

    Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2011 yılında 140 bin 827 adet araç satışı ile toplam pazarda birinciliği elde etti.
    Renault markası 2011 yılında 13. kez binek otomobil pazarı liderliğini devam ettirdi. Renault Symbol binek otomobil pazarında en çok satılan model ünvanını 2011 yılında da korudu.
    Renault toplam pazarda % 13,8 pazar payı ile geçen yıla göre 1,3 puanlık artış ile pazar payını en fazla arttıran marka oldu.
    Hafif ticari araç pazarında Renault, 2011 yılında geçen yıla göre satışlarını %32 oranında arttırarak %9,28 pazar payı elde etti.
    Türkiye, 2011 yılında uluslararası platformda, İtalya’yı geride bırakarak Renault Grubu’nun beşinci büyük pazarı oldu. İstanbul Boğaziçi Şube ise 11 bin 915 adetlik satış rakamı ile, global sıralamada Renault şubeleri arasında 1.liği elde etti.
    Dacia Duster Mart – Aralık 2011 döneminde SUV segmentinde lider oldu.
    2011 yılında 330 bin 994 adet otomobil üretimiyle Türk Otomotiv Sanayisi toplam üretiminin dörtte birini otomobil üretiminin ise yarısından fazlasını gerçekleştiren Oyak Renault, otomobil üretiminde liderliğini 14. yılda da sürdürdü.
    2011 yılında en çok ihracat yapan otomobil üreticisi de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları oldu. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 225 bin 285 adet otomobil ve 105 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasında yer almayı sürdürdü.

Satılan her 6 Renault binek otomobilden 1’i EDC otomatik vites  
Otomatik vites kutusunun kullanım rahatlığı ve konforu, manuel vites kutusunun ekonomisini birarada sunan EDC (Efficient Dual Clutch) vites kutusu 2011 yılında tüm Megane ailesi, Fluence ve Grand Scenic modellerinde pazara sunuldu. EDC vites seçeneği, Renault satışlarının %15’ini oluşturuyor. Renault markası Türkiye’de değişen değişen eğilim ve tercihlerine cevap veren modelleriyle müşterilerinin beğenisini kazanıyor.

Fluence Z.E. Türkiye’de 60.000TL’den başlayan fiyatlarla satışta
2011 yılının en önemli lansmanlarından biri olan, Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen elektrik motorlu Fluence Z.E. (Zero Emission*), Türkiye’de 60.000TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Fluence Z.E., kamu kuruluşlarına ve Oyak Grubu şirketlerine teslimatlarına başlandı. Nisan 2012’den itibaren ise nihai tüketiciye satışına başlanacak. Elektrik motorlu Fluence’ın satışıyla birlikte başlangıçta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Bursa olmak üzere 5 pilot il hizmet veriyor. Nisan 2012 sonrası 40 adetten fazla noktada müşteriye hizmet veriliyor olacak. Tüketici internet sitesi üzerinden talebini geçerek Fluence Z.E. siparişi verebilecek. Türkiye’deki pilot illerde otomobili deneme imkanı bulunuyor. Fluence Z.E.’nin Türkiye satış fiyatı, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi termik motorlu bir Fluence’ın satış fiyatına eşdeğer.

2012 yenilikler
2012 yılında Renault markası, yenilenen Scenic & Grand Scenic ve Megane ailesini yeniliyor. Daha fazla sürüş keyfi için dinamik yeni çizgilere ek olarak yeni ‘Energy’ motorunun kullanılmaya başlanmasıyla daha yüksek performans, ekonomi ve daha düşük CO2 salımı birarada sunacak. Müşterilerin beğenisini kazanan Mégane HB, Coupé ve Sport Tourer, tasarımları küçük dokunuşlarla yenilenerek daha modern bir görünüme kavuşuyor. Ayrıca tüm kesimden tüketicinin tercihi olan Clio tamamen yenileniyor. Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilecek ClioIV yepyeni tasarımıyla büyük beğeni toplayacak ve segmentteki iddiasını arttıracak.
2004 yılında Logan’ın lansmanından bu yana geçen sekiz yılda Renault Grubu’na ait Dacia, otomobil pazarının önde gelen markaları arasında yerini aldı. ‘Akıllı alışveriş’ yaklaşımının öncüsü olarak Dacia,  değerleri sayesinde müşterilerinin güvenini kısa sürede kazanmayı başardı. Marka 2012 yılında önemli gelişmelere hazırlanıyor. Dacia ailesi, beş ve yedi koltuklu bir MPV olan Lodgy ile genişliyor. Uygun fiyata sahip çok yönlü bir araç arayan ancak kısıtlı imkanlar nedeniyle 2. ele yönelen aileler artık bundan böyle üç yıl garantiye sahip yepyeni bir MPV satın alabilecek. 2012 yılının son çeyreğinde ise yepyeni bir ticari araç Dacia ürün gamına katılacak.
Dacia büyümeye devam ediyor
Dacia markası ise kaydettiği 17 bin 937 adet binek otomobil satışı ile binek pazarda pazar payını %3’e yükseltti ve ilk 10 marka arasına girmeyi başardı. 21 bin 339 adet binek + hafif ticari araç satışı ile toplam pazardan %2,5 pay elde etti ve 11. sırada yer aldı.
Dacia markasının amiral gemisi Duster ise yıl sonu itibariyla 7.935 adet satış ile %1,3 pazar payı elde etti. Mart – Aralık 2011 döneminde SUV segmentinden aldığı %12 pay ile ilk sırada yerini aldı aldı. SUV segmentinde yerleşmiş tabuları yıkarak, ezber bozan gerçek bir arazi aracının aynı zamanda hesaplı da olabileceğini ispatladı.
2011 yılında Duster, yeni seçenekleriyle tüketicinin beğenisini topladı. Sandero ve Logan MCV modellerinde bulunan LPG seçeneği Duster modeline de eklendi. Ayrıca 90 bg 4×4, 110 bg 4×2 versiyonları da satışa sunuldu.
Euro5 motorlarla birlikte yenilendi ve satışa sunulan LPG gamı tüketici tarafından ilgiyle karşılandı. Pratik ve çok yönlü kullanımıyla Sandero modelinde yer alan 1.4 motor seçeneği 2011 yılında, yerini daha ekonomik, daha çevreci özelliklere sahip 1.2 16V motor seçeneği aldı. Farklı ve göz dolduran tasarımı ile Sandero Stepway’in 1.5dCi motoru ise 20 bg daha güçlenerek 90 bg oldu.

2012 pazar tahmini
İbrahim Aybar “2012 yılında Türkiye’nin ekonomik büyümesinin daha az olacağını düşünerek, Türkiye’deki pazarı bu seneye göre bir miktar düşük beklemeliyiz. 2011 yılının yüzde 10 kadar altında bir pazarla karşılaşmamız olası. Bu da Türkiye’de son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan istikrara uygun bir rakamdır. 2012 yılı Renault ve Dacia için de son derece hareketli bir yıl olacak. Renault ve Dacia markalarımızın pazara sunacağı yepyeni modellerimizle her zaman olduğu gibi iddiamızı sürdürüyor olacağız.” dedi.

Yeni modeller ve projelerle 2012….
Tek bilinenin sektörü bilinmezliğin beklediği 2012 yılında Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Clio 4 modelini ve yeni yüzüyle Megane HB’i  seri olarak üretmeye başlayacak.
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün üçlü vardiyada 360 bin otomobil, 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesisi konumunda bulunuyor.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir