Oto Haber no image

Published on Temmuz 6th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

R 730, Scania’nın gururu oldu…

Avustralya’nın önde gelen ticari araç yayınlarından Power Torque Dergisi, Scania’nın en güçlü motoru olan R 730’u “Teknoloji ve Yenilikçi” ödülüne layık gördü.

730 beygir gücü ile ağır ticari araç pazarına en güçlü motorlarından bir tanesini sunan Scania, “Teknoloji ve Yenilikçi” ödülünün sahibi oldu.

Avustralya’nın önde gelen ticari araç dergilerinden Power Torque Dergisi, Scania’nın amiral gemisi olan R 730’a, “Teknoloji ve Yenilikçi” ödülünü verdi. Güvenlik, performans ve yenilikçi tasarımı ile ödüle layık görülen R 730, sektörün ulaştığı son noktayı sunması açısından da büyük önem taşıyor.

Power Torque Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Chris Mullet, Scaina R730’un sahip olduğu muhteşem performans ile bu ödüle layık görüldüğünü belirterek “Son derece rekabetçi bir alan olan ağır ticari araç sektöründe, araç güvenlik sistemleri ve sahip olduğu güçlü performansı Scania R 730’un müşterileri tarafından beğeni kazanmasına sebep oluyor. Sahip olduğu opticruise şanzıman sürüş konforunda büyük bir rahatlık sunarken, ulusal karayolu ağının içinde tutarlı yolculuk sürelerini korumak için de büyük avantaj sağlıyor” dedi.

Scania, özellikle daha fazla güç ve konfor arayan sürücülerin tercihi olan R 730’da güvenliğe de büyük önem veriyor. Adaptive Cruise Control (ACC), ESP ve Retarder ile sunulan sistem, çekicinin önündeki araçla arasındaki mesafeyi ayarlıyor ve mesafe ayarlanan ölçüleri geçtiyse araç hızını azaltarak aynı mesafeyi korumaya ve güvenli sürüşe katkı sağlıyor. Sistem acil durumlarda aracı durduracak özelliklere de sahip. Scania’nın yeni V8 motorlarında 730 beygirlik çekici Euro 5 ve EEV olarak üretiliyor.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑