Oto Haber

Published on Ocak 29th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Porsche Panamera, Audi A8, BMW 7, S63 AMG ve Jaguar XJ’ye güçlü bir rakip: “Maserati Quattroporte”

Porsche Panamera, Audi A8, BMW 7-serisi, Mercedes-Benz S63 AMG, Jaguar XJ, XJL Supercharged ve XJ / XJL Supersport’a güçlü bir rakip: 2014 model Maserati Quattroporte
8 ileri kademeli manüel kumandalı otomatik şanzımanla (8-speed automatic with manual shifting mode) kombine edilen 2014 model Quattroporte’de iki ünite görev yapmaktadır. Ünitelerden biri 404 hp güç ve 406 lb-ft’lik tork üreten çift turbolu ve arasoğutuculu 3.0 litrelik V6 motor iken diğeri 523 hp güç ve 524 lb-ft’lik tork üreten çift turbolu ve arasoğutuculu 3.8 litrelik V8 motor. Dört kapılı, 4 ya da 5 yolcu kapasiteli, arkadan itişli ya da dört çeker tahrik ünitesine sahip olan aracın 0-100 km/h’lik hızlanmasını sadece 4.2 ile 4.5 saniye ve maksimum hız limiti ise 177–191 mph.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑