Oto Haber

Published on Aralık 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

ÖTV zammı, süper lüks tutkusunu durduramadı

Geçen yıl kasım ayında toplam 10 adet lüks araç satılırken bu yıl özel tüketim vergisindeki artışa rağmen lüks araç satışı 37 adede çıktı. ÖTV zammından sonra gelen iptallere rağmen BMW 6 serisi 5 adetle son iki yılın en yüksek kasım ayı satışına imza attı. Rakamlar süper lüks araç tutkunlarının araç satın alırken ‘vergisine’ çok fazla bakmadıklarını da ortaya koydu

Otomobil satışlarının geleneksel olarak arttığı yılın son üç ayına girilirken özellikle lüks araçların satışını “frenlemek” üzere artırılan 1.6 litre ve üstü araçların ÖTV oranı, toplam satışlarda kendini hissettirdi, ancak lüks ve süper lüks otomobilere olan talepte bir değişim olmadı. En çarpıcı örnek ise kasası yenilenen BMW 6 serisi oldu. Geçen yıl 12 ay boyunca 6 adet satılan 6 serisi, bu yıl ÖTV’nin yüzde 130 olduğu kasım ayında 5 adetle son iki yılın en yüksek aylık satış rakamına ulaştı. Geçen yıl 12 ayda toplam 7 adet satılan araç bu yıl 11 ayın sonunda 19 adetlik satış rakamına yükseldi. Özellikle süper lüks araçları etkilemesi beklenen ve 15 Ekim’den itibaren yürürlüğe konan ÖTV artışı eylül ayında verilmiş olan siparişlerin her ne kadar bir kısmının iptaline neden olduysa da, markaların artışın en az yarısını fiyatlara yansıtmama kararını almasından sonra, lüks ve süper lüks araçların satışını hızlandırdı.

YÜZDE 270’LİK ARTIŞ
Lüks otomobil müşterisi yeni yılla birlikte kampanyaların sona ereceğini ve ÖTV artışının tamamının fiyatlara yansıyacağını düşünerek, fiyatının yüksekliğine aldırmadan otomobil alma kararı verdi. Geçen yıl kasım ayında toplam 10 adet süper lüks araç satılmışken, bu yılın kasım ayında Ferrari, Maserati, Bentley, BMW ve Mercedes gibi markaların en pahalı araçlarının bulunduğu bu sınıftaki satışlar yüzde 270 oranında artarak 37 adete çıktı. Buna karşın geçen kasımda 326 adet satılmış olan süper lüks SUV tipi araçların satışı ise bu yılın kasım ayında dramatik biçimde gerileyerek 144 adede düştü.

BMW 6 SERİSİ REKOR KIRDI
BMW’nin yenileneceği için eylül ayından itibaren sipariş aldığı ve kasımda 10 adet teslim etmeyi planladığı yenilenen 6 serisinde, ani ÖTV artışı 5 adet siparişin iptal edilmesine neden oldu. Ancak yine 6 serisinin kasım ayındaki 5 adetlik satışı bir ay içinde gerçekleşen en yüksek 6 serisi olarak tarihe geçti. BMW geçen yıl 12 ay boyunca sadece 7 adet sattığı bu modelinden bu yıl 11 ayın sonunda 19 adetlik bir rakama ulaştı.

FERRARİ SATIŞLARI ARALIKTA DA DEVAM EDİYOR
Fiyatların yeni yılda daha artacağı beklentisi süper lüks araç müşterilerinin ilgisini azaltmadı. ÖTV artışından sonra toplam fiyatı 3 milyon TL ‘ye yakalaşan iki otomobil satan Ferrari, aralık ayında da satış yaptığını açıkladı.

AA,Habertürk

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑