Oto Haber

Published on Aralık 6th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

ÖTV indirimi geldi, internette motosiklet satışlarında patlama yaşandı

 

 

sahibinden.com’un 2010 Kasım-2011 Kasım tarihleri arasındaki verilerine göre, motosiklet satışlarında patlama yaşandı. Yapılan analize göre, son bir yılda sahibinden.com aracılığı ile satılan motosiklet oranı yaklaşık yüzde 50 arttı. Motosiklet satışlarının İstanbul’un yanı sıra, Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa’da da hızla yükseldiği görülüyor.

 

 

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu sahibinden.com‘un verileri Türkiye’nin motosiklet satış haritasını gözler önüne serdi. 2010 Kasım – 2011 Kasım tarihleri arasında, 250 cc’ye kadar motor hacmine sahip motosikletlerde ÖTV oranının yüzde 22’den yüzde 8’e indirilmesi sonrasında sahibinden.com aracılığı ile satılan motosiklet oranında yaklaşık yüzde 50 artış yaşandı.

 

Yine aynı dönemde sahibinden.com verilerine göre, Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa’da motosiklete olan ilginin hızla yükseldiği görülüyor. Analize göre, Antalya’da motosiklet satışları son bir senede yüzde 66, İzmir’de yüzde 50, Ankara’da yüzde 40, Bursa’da ise yüzde 47 oranında artış gösterdi.

 

En çok satılan motosiklet markası Honda

Yine aynı dönemde sahibinden.com aracılığıyla en çok satılan motosiklet markaları Honda, Yamaha, Mondial, Kanuni ve Suzuki şeklinde sıralandı. sahibinden.com aracılığıyla satılan motosikletler analiz edildiğinde 2011 yılında 2010’a göre Honda marka motosikletlerin satışında yüzde 49, Yamaha satışında yüzde 46, Mondial‘de yüzde 87, Kanuni’de yüzde 31, Suzuki‘de ise yüzde 37 artış olduğu ortaya çıkıyor.

 

Siyah renk, scooter tipi motosiklet gözde

sahibinden.com‘un verilerine göre, 2011 yılında en çok siyah renk, scooter tipi, 2006 model, motor hacmi ise 126-250 cm3 olan motosikletler satıldı.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑