Oto Haber

Published on Mart 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomotiv sektörü için 2013 ylı büyüme ve hamle yılı olacak…

Otomotivde hedefler büyüyor, yeni yatırımlar geliyor

Otomotiv Sanayii Derneği’nin, ‘39. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen 2012 yılında otomotiv sanayii, Avrupa Birliği’nde (AB) derinleşerek devam eden kriz nedeni ile ihracatı geriledi, iç pazarda talebin azalmasıyla doğru orantılı olarak da üretimini azalttı. 2013 yılı sanayimizin büyümeye, teknolojiye, insan gücüne ve inovasyona kısaca geleceğe yaptığı yatırımları artırdığı ve istikrarlı bir büyüme için gerekli hamleleri attığı bir yıl olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl 39.su gerçekleştirilen Genel Kurul’da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yanı sıra ODD, TAYSAD ve OİB başkanları ile sektör temsilcilerini misafir olarak ağırlayan OSD’nin 2013 Yan Sanayii ve İhracat Başarı Ödülleri de sahiplerini buldu.

Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimini ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını desteklemek üzere hizmet eden Otomotiv Sanayii Derneği 39. Genel Kurulu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer sektör derneklerinin başkanlarının katılımıyla 15 Mart’ta gerçekleşti.

Toplantıya katılan diğer dernek başkanlarının sanayiye ilişkin değerlendirmelerinin ardından kürsüye gelen OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen otomotiv sanayinin 2012 ve 2013 yılını değerlendirerek sanayinin gelecek dönemdeki önemli gündem konularına değindi. Küresel ekonomideki olumsuz koşullara rağmen Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi istikrarı dünyanın dikkatini çekmeye devam ettiğinin altını çizen Kudret Önen, “Türkiye istikrar ortamında gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yatırımcılara cazip bir yatırım ortamı sunuyor. Türkiye’nin küresel bir cazibe merkezi olmayı sürdürmesinde yeni teşviklerin de büyük faydası olacağını düşünüyoruz. Teşvik sisteminde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler için başta Sayın Bakanlarımız olmak üzere hükümetimiz ve değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Türk Otomotiv Sanayii’nin 2012 yılı rakamları ile ilgili bilgi veren Kudret Önen “2012 yılında, 2011 yılında yaşanan yüksek talebin aksine pazarın son aylarda yatay hale geldiğini ve 2010 yılı düzeyinde seyrederek normalleştiğini görüyoruz. 2010 yılında 793 bin, 2011 yılında toplam 911 bin olarak gerçekleşen Otomotiv Pazarı 2012 yılında küçülmeye geçti ve normalleşerek 818 bin adet olarak gerçekleşti. İçinde bulunduğumuz olumsuz küresel ekonomik koşullara rağmen, 2013 yılında öngörümüz, AB’nde derinleşerek devam eden kriz nedeni ile ihracatın gerilemesi, iç pazarda yatay bir talep hareketi ve buna bağlı olarak üretimin 1 milyon ya da 1 milyon 100 bin adet düzeyinde gerçekleşmesidir” dedi.

Otomotiv Sanayii’nin 2012 yılında 19 milyar Dolar’ı aşan ihracatı ile yine ihracat şampiyonu olduğunun altını çizen Önen “2013 yılının genel olarak 2012 ’den daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. Ancak hedefimiz; yeni bir büyümenin öncesinde 2013 yılında otomotiv sanayii olarak insan kaynağına, ArGe’ye ve teknolojiye yatırım yapmak olacak” dedi. Şimdiden pek çok firmanın yatırım planlarını hayata geçirmeye başladığını kaydeden Önen, sanayinin önemli gündem maddelerinin üzerinden geçti.

2013 yılında planlan ArGe alt yapı çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanarak yurt dışında yapılan test ve ArGe çalışmalarının yurt içinde yapılarak, sanayimizin önemli bir kaynak ve zaman tasarrufu sağlayacağını belirten Başkan Kudret Önen, çevreye duyarlı vergilendirmenin önemine dikkat çekti. Önen, “Tekerlekli motorlu taşıtlar parkında daha az karbon emisyonu sağlamak üzere, çok yaşlı araçların parktan çıkışını teşvik edecek entegre önlemlerin alınması ve parka yeni girecek düşük karbon emisyonlu çevre dostu araçların teşvik edilmesi gerektiği” nin altını çizdi.

Türkiye’nin 2023 vizyonunda ekonominin taşıyıcı sanayi sektörlerinden olan otomotiv sanayiinin 3-4 kat büyümesinin, 4 milyon üretimin yanı sıra 3 milyonluk ihracat hedeflendiğini söyleyen Önen, bu hedeflere ulaşmak için ihracat artışının yanı sıra iç pazarın da paralel büyütülmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Pazarda son aylardaki önemli gelişmelerden de bahseden Kudret Önen, 2013’ün ilk iki ayında otomobil satışlarında ithalatın aldığı payın artışına dikkati çekerek, bunun takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Önen’in konuşmasının ardından Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye ekonomisi ve otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmaları takiben OSD Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri töreni gerçekleşerek ödüller sahiplerine verildi.

 

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑