Oto Haber

Published on Ağustos 2nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Opel Ampera ile İstanbul Ankara 30 TL

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Opel’in 2012’de Türkiye pazarına sunacağı elektrikli otomobil Ampera ile İstanbul’dan Ankara’ya karayolu ile sadece 30 TL’lik harcama ile gidilebilecek. Hem elektrik hem de benzinli motora sahip Ampera, tek sefer şarj ve konvansiyonel motoru sayesinde 513 km yol alabiliyor. Elektrikli motorun bataryası bittiğinde diğer motoru devreye alan model, benzin fiyatlarının 4.50 liraya yaklaştığı şu günlerde adeta ekonomikliğin simgesi olacak.

Fiyatı 50-60 bin euro

Ampera’nın Amsterdam’daki test sürüşlerinde konuşan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik aracın bu eylülde Avrupa’da önümüzdeki ilkbaharda ise Türkiye’de satılacağın belirtti. Ampera’nın batarya dahil Avrupa fiyatının 42.9 bin Euro olduğunu ancak Türkiye’ye elektrikli veya normal bir benzinli otomobil gibi ithal edileceğinin henüz bilinmediğini vurgulayan Keklik şöyle devam etti:

“Aracın vergisi için Sanayi Bakanlığı ile görüşeceğiz. Araçtaki elektrik motoru nedeniyle ÖTV’yi düşük getirebilirsek 50 bin euroya satabiliriz. Benzinli otomobil vergisi uygulanırsa da bu rakam 60 bin euro olur. Yılda 100-150 adet Ampera satmayı hedefliyoruz.”

Ampera’nın yakıt maliyeti benzinliye göre 11’de, dizele göre 6’da 1 oranında ucuz. İstanbul’dan Ankara’ya 453 kilometrelik yol Ampera’yla böylece sadece 30 liraya gidilebiliyor. Ampera’nın elektrik gücüyle 60 kilometre (3.12 lira), geriye kalan yaklaşık 400 kilometre (27.7 lira) benzinli motorla yapılabiliyor.

‘Üretime geri döneceğiz’

Opel Türkiye’nin bu yıl 50 bin adedin üzerinde satışa ulaşacağını kaydeden Keklik “Önümüzdeki 3 yıl içinde 2000 yılında kırdığımız rekoru geçmek istiyoruz. Bu da 70 bin adetlik satış demek. Türkiye bu yıl Opel’in en büyük 5 pazarından biri olacaktır” dedi. Keklik, kasım’dan itibaren Tofaş’ın Bursa fabrikasında yeni Combo’nun üretimine başlayacaklarını ve 2000’de son erdirdikleri üretime dolaylı da olsa geri döneceklerini söyledi. Keklik, ayrıca “Yeni siparişin maliyeti yüzde 8 artacak. Şirketler zam için birbirini kolluyor” dedi.

2012’te küçük SUV modeli geliyor

Opel Türkiye, model atağına kalkıyor. Keklik, 2012’nin son çeyreğinde yeni Astra Sedan’ın satışına başlayacakları en büyük sürprizlerinin ise mini bir SUV modeli olacağını açıkladı. Keklik, “Araç Opel Antara’dan daha ufak. Skoda Yeti, Nissan Qashqai’ye rakip olacak. Küçük SUV, Chevrolet’yle aynı platformda Güney Kore’de üretilecek. 2012’nin son çeyreğinde yollara çıkacak” dedi. Keklik bunun yanı sıra bu yıl Astra GTC’nin piyasaya sunulacağını söyledi.
Kaynak: Radikal’den alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “İstanbul’dan Ankara’ya 30 TL’ye gidiyor” haberinden alınmıştır (02/08/2011).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑