Oto Haber

Published on Eylül 26th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Okul döneminde güvenli bir araç sürüşü için bu önerilere dikkat

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla yaklaşık 16 milyon öğrenci ve 700 bin öğretmen ders başı yaptı. Bununla beraber 10 binlerce servis aracı da yollara çıktı.

Peki okul döneminde çocuklarını okula götüren anne ve babalar ile servis şoförleri güvenli bir sürüş için nelere dikkat etmeli? Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay bu konudaki önemli noktalara dikkat çekiyor.

Araç sürücülerinin kış sezonunda trafik ışıklarına, kavşaklara, yokuşlara ve su birikintilerine yaklaşırken her zaman çok dikkatli olmaları gerektiğini ve bu gibi durumlarda hızlarını düşürmeleri gerektiğini belirten Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay; sulu zeminlere aşırı hızla girilmemesi gerektiğini de hatırlatarak bu gibi durumlarda lastiklerin kızaklanmaya maruz kalmasıyla direksiyon hakimiyetinin kaybedilerek aracın kontrolden çıkabileceğine dikkat çekiyor.  Akay, kışın zorlu hava şartlarında güvenli bir sürüş için yapılması gerekenleri de şöyle açıklıyor: “Karlı ve buzlu zeminde kalkma, durma ve direksiyon hamleleri yavaş olmalıdır. Özellikle karlı zeminde aracınıza yavaş yavaş hız verin, lastiklerin patinaj yapması karın sertleşip daha kaygan bir zemine dönüşmesine neden olabilir. Karda ve buzda aracınız 1. viteste patinaja neden oluyorsa daha yavaş kalkış için 2. vitesle hareket etmeyi deneyin.Buzlu alana yaklaşırken frene aralıklarla basmak gerekir. ABS’li araçlarda ise buna gerek yoktur, frene çok güçlü olarak basmak gerekir. Ayrıca yokuş inerken motorun frenleme gücünü kullanın. Vites küçültme hamlesini yokuş başlamadan gerçekleştirin. İnişe geçtikten sonraki ani vites küçültmeleri ve fren hareketiniz aracın kaymasına neden olabilir.”

Tüm dünyada trafik kazalarının nedenleri arasında yağmur, kar ve buzlanmanın üst sıralarda yer aldığını, istatistiklere göre kazaların yüzde 60’tan fazlasına kış şartlarının sebep olduğunun altını çizen Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, kış lastiği kullanımının önemine de dikkat çekiyor. Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyinin +7 dereceden itibaren sertleştiğini, bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamadığını belirten Akay, kış lastiklerinin ise yapılarındaki doğal kauçuk payları sayesinde düşük sıcaklıklarda bile esnekleşip tuttuşlarının arttığını ifade ediyor.

“Lastiklerimizi yenilemeye başladığımız bu dönemde, havalar iyi gidiyor olsa dahi önerimiz içinde bulunduğumuz mevsime uygun lastikleri yani kış lastikleri almanızdır. Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda araç merkezkaç kuvvetinin etkisi ile daha fazla dışarıya doğru savrulur, araçlarda çekiş aksına göre önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem gösterir” diyen Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay,sözlerine şöyle devam ediyor; “Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kış lastikleri Ekim ayı ile Nisan ayı arasında kullanılabilir. “Kış Lastiği” adı gibi kış lastiğidir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda buzda değil, sıcaklığın +7 dereceye düşmesiyle devreye girer. Bu nedenle kış lastiği kullanımına büyük önem verilmelidir”.

 

ÖNEMLİ İPUÇLARI!

  • Aracınızın çeker akslarındaki lastiklere taktığınız patinaj zincirleri veya kar paletlerini, kar ve buz olmayan yollarda kullanmayın. Patinaj zincirleri veya kar paletleri, buz ve karlı zeminde kış lastikleri ile beraber kullanıldığında tam olarak randıman verir. Aksi durumlarda fren mesafesi oldukça uzar.
  • Karlı ve buzlu havalarda, aracınızı ilk çalıştırdığınızda kalorifer fanını ön cama yansıtacak şekilde (buzlanma ve buğulanmanın önlenmesi için) en yüksek seviyede çalıştırmanız, ön camda ani ısı değişikliği nedeniyle çatlamalara neden olabilir. Bu nedenle önce aracın içini ısıtın sonra fanı cam için uygun konuma getirin.
  • Akşamları kar ve buzlanmaya karşı önlem için kaldırılan cam sileceklerinin ayarları, gece boyunca esebilecek rüzgar nedeniyle bozulabilir. Bu nedenle sileceği kaldırmadan camla silecek arasına, çok kalın olmayan karton ve alüminyum folyolu bez konulabilir.
  • Ağaçlarla çevrili gölgeli yollardan, köprü ve viyadüklerden geçerken gizli buzlanma (kara buz) riskine karşı hızınızı düşürün.
  • Lastik supaplarının takılı olmasına dikkat edin.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑