Oto Haber

Published on Ağustos 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mercedes’ten Türkiye için iddialı yaklaşımlar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye, lüks Alman markası Mercedes’in otomobil satışlarında son 3 yıldır Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi seçildi. Şirketin bir iki yıl sonrası için de iddialı planları var.

Bu yıl 15 bini binek olmak üzere 35 bine yakın araç satmayı hedefleyen şirketin bir iki yıl sonrası için de iddialı planları var. Vergi avantajlı küçük bir dizel motor ve yeni küçük hafif ticarî araçla birlikte Türkiye, satışlarda Mercedes dünyasında birinci lige çıkacak.

Dövizdeki hızlı yükseliş birçok otomotiv şirketini tedirgin ederken Alman otomobil üreticisi Mercedes bu ortamda Türkiye’de yeni rekor hedeflerini açıkladı.

“Lüks otomobil kur dalgalanmalarında ve krizde diğerlerine göre daha az etkileniyor.” diyen Mercedes Benz Türk Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün, Euro’nun 2,5 liranın üzerindeki değerine rağmen 15 bin adetlik otomobil satış hedefine ulaşarak 2008 yılından beri devam eden hızlı çıkışı sürdüreceklerini söyledi.

Kamyon ve otobüste de tarihteki en iyi rakamları yakaladıklarını dile getiren Sülün, yılsonunda toplam 35 binlik bir satışa ulaşacaklarını belirtti.

Süer Sülün, Daimler’in geliştirdiği yeni küçük dizel motor ve küçük hafif ticari araçla birlikte birkaç yıl içinde Türkiye’de 60 binin üzerinde satış rakamlarına imza atılabileceğini ifade etti.

Mercedes’in Avrupa’da son üç yıldır en hızlı büyüyen ülkesinin Türkiye olduğunu anlatan Sülün, “Yılın ilk yarısında yüzde 35 büyüme hızıyla Rusya dışındaki Avrupa ülkeleri içinde ilk sıradayız. Bize en yakın büyüme hızı yüzde 22 ile Hollanda’da oldu.

Dünyada büyüme hızında ilk beşteyiz. Satış adetlerinde Avrupa’da 12’nci sıradaydık, 6’ncılığa çıktık.” dedi. Süer Sülün, kısa bir süre önce Aksaray kamyon fabrikasının 25. yıldönümü kutlamaları için Türkiye’ye gelen ve dünyadaki 150 tepe yöneticisiyle İstanbul’da buluşan Daimler (Mercedes) Başkanı Dr. Dieter Zetcshe’nin de Türkiye’nin gösterdiği performanstan övgüyle bahsettiğini belirtti.

Ağır vasıtada Daimler’in gözdesiyiz

Mercedes Benz Türk, 2008’de 4 bin 600, 2009’da 9 bin 700, 2010’da 12 bin 300, bu yılın ilk 7 ayında ise 6 bin 754 adet binek otomobil sattı.

Binek satışlarında C serisinin lokomotif olduğunu belirten Süer Sülün, bu modelin yılbaşından itibaren 1.8 litre benzinli motorla ithal edildiğini, ağustos ayı itibarıyla yine eskiden olduğu gibi vergi avantajlı 1.6 litre motorlu C serisinin satışına başladıklarını söyledi.

Kamyon ve otobüs pazarının ekonomi ve özellikle sınır ticaretindeki canlılığa paralel çok iyi gittiğini söyleyen Mercedes Benz Türk Direktörü, kamyon satışının 17 bin 500 adetle binek otomobili de geride bırakacağını, yaklaşık bin adetlik otobüs ve 4 binin üzerinde hafif ticarî araç satışı gerçekleşeceğini kaydetti. “Daimler içinde çok hızlı büyüyoruz, ağır vasıtada stratejik bir ülkeyiz.

Mercedes’te 6 ton üstü kamyonda dünyada üçüncü büyük pazar olan Türkiye, pazar payında ise yüzde 35’le Almanya’yla başa baş durumda. Otobüste Avrupa’nın en büyüğüyüz.

6 ton üzeri kamyonda Türkiye toplam üretiminin yüzde 60’ını, şehirlerarası otobüste üretimin yüzde 50’sini Mercedes-Benz Türk karşılıyor.” dedi.

Hoşdere fabrikasında üretilen otobüslerin yüzde 80’ini ihraç ettiklerini söyleyen Sülün, 2011’de 3 bin 200 adetlik üretime ulaşacaklarını, yurtdışına 2 bin 500 otobüs ihraç edeceklerini söyledi.

Süer Sülün, ağır kamyon tarafında uzatılmış çift vardiya ile 20 bin adetlik üretimi zorlayacaklarını belirterek, “Aksaray fabrikasının kapasitesi 17 bin 300. Ancak iç pazar ürün yetiştirmekte zorlanıyoruz.

İhracata sadece 3 bin adetlik kamyon ayırabiliyoruz. Zaten ihracat kamyon versek, ithalat artmış olacak.” dedi. Mercedes-Benz Türk, geçen yılın bir miktar üzerine çıkararak 550 milyon dolar ihracat gerçekleştirecek.

Mercedes, minibüs pazarına göz dikti

Lüks otomobilde olduğu kadar ticarî araçta da öne çıkan Mercedes, özel üretim minibüslerle Taksim-Sarıyer hattına girdi. Şirket, 1 yıllık çalışma sonucunda hafif ticarî aracı Sprinter’ı dolmuşa çevirerek, minibüsçülerin beğenisine sundu. Böylece minibüste yılların markası Otokar’a rakip oldu.

4 bin adetlik minibüs pazarından pay almak için dolmuş geliştirdiklerini söyleyen Süer Sülün, “14+1 oturma kapasiteli Sprinter’ı minibüs hattında kullanılması için şoförlerle bir araya geldik.

40 tane araçta olmazsa olmazları var. Bunların başında o meşhur ‘tıs’ sesini çıkaran kapılar geliyor. Kapıların bozulmasına karşın çift düğmeli olması gerekiyor.

Normal Sprinter’a göre camların genişliği daha büyük olmalıydı. Yolcunun nerede ineceğini görmesi için ön camın arkaya doğru devamını da açtık. Üstteki camlar yana doğru açıldı.” dedi.

30 adet minibüsü bayilere gönderdiklerini belirten Sülün, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki dolmuş hatlarına araç satmak istediklerini kaydetti.

Kaynak: Zaman’dan alıntılananHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Mercedes’in Türkiye için iddialı planı” haberinden alınmıştır (22/08/2011).

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑