Otomobil fiyatlarına zam yolda mı?

Hyundai Yurt İçi Satışlar Genel Müdürü Karaaslan “Dolar 1.70’in üzerinde devam ettiği sürece fiyat artışları kaçınılmaz olacak” dedi.

Hyundai Assan Yurt İçi Satışlar Genel Müdürü Ümit Karaaslan genç ve dinamik bir yönetici. Kendisiyle hem genel otomotiv pazarı, hem de Hyundai Asssan’daki yenilikler üzerine konuştuk. Cari açık denince akla hep otomotiv sektörünün gelmesinden yakınan Karaaslan, fabrikadaki üretimin de genelde ihracata yönelik olmasını döviz kurundaki dengesizliklerle açıkladı. “Kur 1.70’lerin üzerinde devam ettiği sürece fiyat artışları kaçınılmaz olacaktır” diyen Karaaslan, İzmit’teki fabrikada i20 kapasitesinin artırılmasının yanı sına yeni bir modelin devreye gireceğini belirtti. Karaslan, bu modelin kapsamının da bir aya belli olacağını söyledi. Karaaslan, sorularımızı yanıtladı.

Dövizde yaşanan fiyat artışı nereye kadar etkiler sektörü?

Kur 1.70’lerin üzerinde devam ettiği sürece fiyat artışı kaçınılmaz olacak. Zaten 1 Ağustos’tan itibaren bu fiyat artışlarını görmeye başladık. Biz de Hyundai olarak yüzde 2 ve 3 arasında ayarlama yaptık.

Sizce dövizdeki artışın sebebi cari açığı dengelemek için izlenen para politikaları mı ve bu ne kadar sürecek?

Ben tek sorunun bu olduğunu düşünmüyorum. Bence yurt dışı Amerika ve Avrupa’da yaşanan olayların ve mali göstergelerin de buna etkisi olduğunu düşünüyorum. Burada bir risk daha var. Eğer bu artış devam ederse bu kez bu artışın cari açık üzerinde yine olumsuz etkisi olacaktır, çünkü en büyük ithalatçısı olduğumuz konu petrol. Bu da kartopu gibi devam eden sonuçlar doğuracaktır. Kur 1.65-1.70 bandı arasında olursa doğal yürütülebilir bir ayarlama olacaktır. Zaten ihracatçılar da kurun 1.80 bandının üzerine çıkmasının enflasyon açısından, faiz açısından, sıcak para açısından sıkıntı yaratacağını düşünüyorlar. Bunun da talebe etkisi pazarın son 6 ayda 75-80 binlik adetler yerine 60-65 binlik rakamlara oturmasını sağlar.

Hyundai olarak 2011 sonu itibariyle hedef satış rakamlarınız nedir?

50-55 bin arası bir hedefimiz var. Bu rakamın içinde de ticari çok az, sadece 3.000-3.500 adet diyebilirim. Bir de çeşitli zamanlarda ürün temininde sıkıntı çekebiliyoruz. Örneğin SUV‘de Hyundai Çek Cumhuriyeti’nde fabrika kurdu ve bu ay itibariyle üretime başlıyor. İX-35’i almaya başlayacağız. Bunun gibi teminde sıkıntılar olmaması durumunda söylediğim adetlere ulaşacağımızı tahmin ediyorum.

Hyundai Türkiye’de kendisini daha fazla geliştirmek için ne yapıyor?

Hyundai Amerika’da özellikle Elantra’da ödüller almaya başladı. Ayrıca Accent Blue da ödüller aldı. Biz de Türkiye’de Hyundai’nin bu hırs ve hızına 2013 yılında da müşteri memnuniyetinde birinci olma hedefini ekledik. Satış sonrasında da bayilerimizle birlikte bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hyundai’nin alternatif yakıt teknolojileriyle donanımlı bir aracını Türkiye’de görecek miyiz?

Henüz belli olmayan hibridler, elektrikli otomobiller olabilir. Dünyada araştırma geliştirme çalışmaları devam ediyor. Beklentilere göre bir takım şeyler olabilir.

Beklenmedik modeller olacak mı?

Yeni 4×4 modelleri olacaktır, hem yeni modeller hem de mevcut modellerin yenilenmeleri. Spor modellerde ise Veloster diye bir model var, Türkiye’de lansmanı yapılmadı, gelecek yıl bunu yapabiliriz.

Sizce Hyundai’nin Türkiye’de potansiyelini en az kullanabildiği modeli hangisi?

Bu bir süreç. Türkiye’de o yüzden 2013 yılını kendimize hedef seçtik müşteri memnuniyeti için. Daha çok C segmenti, D segmenti, SUV satışı yapmak istiyoruz. Bir de daha A segmentinde olan otomobillerde de başarılı Hyundai. Büyük şehirlerde i10 modelinin satışlarını da artırmak istiyoruz.

Yeni model bir aya belli olur

İzmit’teki Hyundai fabrikasında üretimde değişiklik olacak mı, yeni üretilecek model belli mi?

Fabrikada i20 kapasitesi çok artacak ve yeni bir model üretilecek, bu modelin ne olduğu ise bir aya belli olacak. İhracata yönelik bir model olacak kuvvetle muhtemel. Çünkü gene yaşadık bir anda döviz artışı geldiği zaman zor oluyor. Şu anda 22 ülkeye zaten ihraç ediyoruz i20’yi.

Hyundai’nin çizgisi geçen 3-4 sene içerisinde çok değişti ve bu değişim markayı başka bir yere taşıdı. Bu değişim ilerleyecek mi? 2011 bitmeden göreceğimiz bir yenilik var mı?

İ serileriyle birlikte önemli değişim var. Türkiye’de Accent Era üretimi olduğu için bu sürecin algılanması biraz sıkıntılı oluyor. Değişime Accent Blue ile başladık. Elantra ile devam etti, yıl sonunda ise yeni Sonata i40 olacak. O da Kasım ayı ortalarında dünya fuarlarında sergilenecek, onu da Türkiye’de satma ve pazarlama imkanına sahip olacağız. Hyundai 2011 yılı başından itibaren yaptığı vizyon, misyon çalışmalarında slogan olarak ‘New Thinking, New Possibilities’i seçti.(Yeni düşünce tarzı, yeni imkanlar) Bunun içinde yatan değerler hem yeni ürünler, hem de mükemmel hizmet. Müşteri bazlı uygulamalar ele alınıyor. Zaten son 5 yılda bakıldığında da Hyundai dünya çapında en hızlı gelişen otomotiv şirketi oldu. 2015 yılında da dünya 3’üncüsü olmayı hedefliyor.

Kaynak: Ajanslardan alıntılananHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Otomobil fiyatlarına zam mı geliyor?” haberinden alınmıştır (22/08/2011).

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...