Oto Haber

Published on Nisan 29th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Lüks araçta yakıt tasarrufu sağlamanın yolları!

Kosifler Oto, yakıt tüketimi fazla olan araçlar ve bakım masrafları yüksek olan araç kullanıcıları için bütçe dostu tüyolar paylaşıyor!

Kosifler Oto Satış Müdürü Barkın Pınar, aracının aşırı yakıt tüketiminden şikayetçi olan ve araç bakımı konusunda az donanıma sahip olan otomobil kullanıcıları için bazı tavsiyelerde bulundu. Son zamanlarda ‘Lüks otomobilde yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?’ ve ‘Araç bakımı periyotları ne olmalıdır?’ gibi sorularla sıkça karşılaştığını söyleyen Barkın Pınar, iki konuyla ilgili de bazı tüyolar verdi.

Yakıt tasarrufu konusuyla ilgili vereceği bilgilerin uygulanması halinde yakıt tüketiminde yüzde 5 ila yüzde 20 arasında tasarruf sağlanacağının altını çizen Pınar, “Otomobilin sabit bir hızda kullanılması, ani fren ve ani hızlanmalardan kaçınılması; vitesin, aracın hız kazanmaya başladığında yükseltilmesi; otomobilin motoru ve yağının kontrol ettirilmesi, en küçük bir problem için bile gecikmeden servise gidilmesi; lastiklerin hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi; otomobilde gereksiz eşya veya yük bulundurulmaması; gerekmedikçe klimanın açık tutulmaması; özellikle yüksek hızda seyrederken, otomobil camlarının kapalı tutulması ve otomobilde mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanması gerekiyor” diye konuştu.“Otomobillerinin bakım masrafları pahalı olan araç sahipleri birtakım önerilere uyarak zamanından önce araçlarının bakıma girmesinin önüne geçebilir” diyen Pınar, böylelikle araç bakım masraflarının 5/1 ölçüde düşeceğini vurguladı.

Lastik hava basınçlarının doğru ayarlanarak lastik ömrünün uzatılabildiğini ve böylece yakıt tüketiminin düşürüldüğünü belirten Pınar, “Otomobil kullanıcılarına tavsiyelerim; silecek lastiklerinin sertleşerek erken aşınmamaları için gliserinli silecek su katkısı; kışın silecek suyunun donmaması için antifrizli silecek suyu kullanabilirler. Kışlık lastik seti kullanarak fren mesafelerini kısaltabilirler böylece kaza yapma olasılığını azaltırlar. Fren yaparak durmak yerine zamanında gaz pedalından ayaklarını çekmelerini öneririm. Kısa mesafeli kullanım profilleri var ise akülerini düzenli olarak şarj ettirmeliler. Otomobili uzun süre kullanmayacaklarsa akü kutup başını ayırabilirler. Uzun bir süre kullanmayacakları otomobilin yakıt deposunu, yakıtın sulanmasını önlemek için tam doldurabilirler. Yılda en az bir kez detaylı iç temizlik yaptırarak döşemelerinin ömrünü uzatabilirler. Uzun süreli trafik ışıklarında beklerken vitesi boşa alabilirler. (otomatik olanlarda “N” konumuna alınabilir). Kış mevsiminden çıktıktan sonra boyanın üzerine gelen tuz, kuş pisliği, zift, asit yağmurları vb. kimyasalları temizlemek için boya parlatma ve koruma uygulaması yaptırabilirler, böylece boya parlaklığını koruyabilirler. Periyodik bakımların zamanında “Yetkili Servis”lerde yaptırmalılar. Orijinal parçaların kullanılması ve eğitimli personelin özel ekipmanlar ile işlemleri tamamlaması çok önemli.” diye konuştu.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑