Oto Haber no image

Published on Haziran 17th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İkinci el otomobil piyasası durgunlaştı…

Tatile çıkma dönemi olmasına rağmen işlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azaldığını belirten galericiler, böyle giderse fiyatlarının düşeceğini öngörüyor.
Tatile çıkma döneminde işlerin hareketlenmesini beklerken geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azaldığını belirten galericiler, böyle giderse ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceğini öngörüyor.
Konya’da ikinci el otomobil galerisi Has Otomotiv’in sahibi Rıfat Çenesiz, yaptığı açıklamada, okulların tatile girmesiyle birlikte tatil hazırlıklarının başladığını, bazı ailelerin tatil için çoktan yola çıktığını söyledi.
Pek çok kişinin tatile özel otomobiliyle gitmek istediği için her yıl bu dönemde ikinci el otomobil sektöründe hareketlilik yaşandığını ifade eden Çenesiz, ”Ancak bu yıl nedenini tam olarak izah edemediğimiz şekilde piyasada adeta yaprak kımıldamıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda yaz tatili başlangıcında vatandaşlar, satın almak için ikinci el otomobil sorardı. Bugünlerde ise çoğu krediyle aldığı otomobilini satmak için bize getiriyor ancak şimdi de müşteri yok” dedi.
Çenesiz, ikinci el otomobil satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 azalma yaşandığını belirterek, ”Fiyatlar şu anda, bundan önceki seviyelerini korumaya çalışıyor. Piyasa yaz ayları boyunca böyle devam ederse ikinci el otomobil fiyatları da bu duruma paralel olarak düşecektir” diye konuştu.
İkinci el otomobil piyasasında bazı otomobillerin ortalama fiyatları şöyle:
MARKA MODEL MODEL YILI FİYAT (LİRA)
Mercedes E200 Kompressor 2005 75.000
Volkswagen Passat 1.9 TDI 2004 33.000
BMW 5.20 Dizel 2006 68.000
Audi A6 2.0 TDI 2008 80.000
Opel Astra 1.6 (Hatchback) 2005 24.000
AA, habertürk

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑