Federal-Mogul’dan sürtünme azaltıcı uygulama

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Piston  segman sürtünmesinin azaltılmasının, hem yakıt tüketimine hem de egzoz emisyonlarındaki iyileşmelere önemli katkısı vardır. Federal-Mogul (Germany, Technology Center) firması benzinli  motorlar için yeni bir kaplama geliştirdi. Firma yetkilileri, uygulanan CarboGlide  kaplamanın segman sürtünmelerini %20’ye kadar azalttığını ve bundan dolayı yakıt ekonomisinde iyileşmenin ve dolayısıyla CO2 emisyonlarında azalma sağladığını belirti.

CarboGlide’ın  yüksek aşınma direncinden dolayı, direk enjeksiyonlu ve turbo uygulamalı motorlarda dahi motor ekonomik ömrü boyunca da hizmet görebilmektedir.  CarbonGlide ayrıca silindir yüzeylerinin kritik yağlama koşullarında dahi  çizilmesini ve kazınmasını önlemektedir.

Federal-Mogul’un  Fiziksel Kaplama Direktörü Dr. Marcus Kennedy, segman sürtünmesinin özellikle  yüksek basınç uygulamasına sahip olan turboşarjlı ve aşınmaların yüksek olacağı direk enjeksiyonlu motorlar başta olmak üzere motorlardaki en büyük mekanik  kayıplara neden olduğunu belirtti.

Üründe, çok  katmanlı amorf mikroyapılı karbon (multilayer amorphous microstructure containing carbon) kullanılmaktadır. Kaplama, piston segmanları için özel olarak geliştirilmiş Fiziksel buhar çöktürme ile kimyasal buhar çöktürmenin (Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition) birleştirildiği gelişmiş bir yöntemle uygulanmaktadır. Uygulanan kaplama kalınlığı 10 mikrona (394 µin) kadar olabilmektedir. Bu kalınlık düzeyi, DLC (Diamond Like Coating) yönteminden üç kat daha büyük olduğunu buraya not düşelim.

Kaynak: Stuart  Birch’in 31-Ağu-2011 tarihinde sae.org’da  yayımlanan “Federal-Mogul’s new take on  friction reduction” konulu makalesinden Dr. Abdullah Demir tarafından derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir