Kompresyon kaçaklarını aramak için hangi tür özel aletler vardır?

Bazı özel aletler, ilave kontroller yapma ve hatta küçük çalışma bozukluklarını onarma olanağı sağlarlar. Bunlar; silindir kaçağı test aleti, gaz analiz cihazı, soğutma devresi veya CO2 kaçağı kontrol cihazı ve enjeksiyon sistemi temizleme kitidir.
Silindir kaçağı test aleti silindir sızdırmazlığıyla ilgili bir sorunun yerini saptama  olanağı verir.
Gaz analiz cihazı bir eksantrik mekanizması arızasını veya emme ya da egzoz devresinde bir kısıtlamayı ortaya çıkarma olanağı sağlar.
Soğutma devresi veya CO2 kaçağı kontrol cihazı silindir kapağı contasındaki bir sızdırmazlık arızasını ortaya çıkarma olanağı sağlar.
Enjeksiyon sistemi temizleme kiti segmanlardaki yapışmayı giderme veya supaplardaki kurumu alma olanağı sağlar.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...