Elektrikli Araçlar

Published on Kasım 14th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

0 Emisyonlu Maraton da neyin nesi?

Türkiye’nin İlk  0 Emisyonlu Maratonu; Dünyanın Tek Kıtalararası Maratonu’nda Koşu Zamanı Takip Araçları, Dma Elektrikli Araçlar Olacak.

Elektrikli araç teknolojileri geliştirmek ve elektrikli araç üretmek üzere faaliyetlerini sürdüren Derindere Motorlu Araçlar (DMA), Vodafone 36. İstanbul Maratonu’nun resmi araç sponsoru olarak Türkiye’de bir ilke imza atacak. Yeşil Maraton kapsamında katılımcıların saat takibi yapmaları amacı ile kullanılacak olan 4 adet yüzde yüz elektrikli DMA aracı, maraton katılımcılarına, emisyondan uzak sağlıklı bir koşu atmosferi sunacak.

Elektrikli araçların Türkiye’deki geleceğine inanan ve bu yönde çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren DMA’nın bu maratonda resmi araç sponsoru olarak yer alması, ilk defa bu kadar geniş katılımlı bir spor etkinliğinde elektrikli araçların çevreci misyonuna dikkat çekmesi yönünden kitlesel bir farkındalık yaratacak.

Uzun yıllara dayanan otomotiv ve teknoloji birikimlerinin ardından, 2007 yılından beri faaliyet gösteren DMA, binek araçlara kendi teknolojisini uygulayarak, onları yüzde yüz elektrikle çalışan araçlar haline getirerek pazara sunuyor. Şu an ürettiği %100 elektrikli araçların sunduğu 400 km’lik menzil değeriyle Dünya genelinde referans olarak gösterilen DMA, aracın içine entegre edilen hızlı şarj ünitesi sayesinde 1.5 saatte tam kapasite ile şarj olabiliyor.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑