Motor Sporları

Published on Mayıs 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BMW320si arabası ile İbrahim Okyay Dünya Şampiyonasında

2011 sezonuna Türkiye Pist Şampiyonası’nda elde ettiği başarılı sonuçlarla başlayan Borusan Otomotiv Motorsport, bir sonraki yarış için İtalya’nın Monza pistine gidiyor. Motorsporlarında önemli bir yeri olan Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası (WTCC) ‘nda, Borusan Otomotiv Motorsport Turkuaz renkli BMW 320si otomobili ile yer alırken direksiyonunda tecrübeli pilot İbrahim Okyay olacak.

Borusan Otomotiv Motorsport, bu sezon Türkiye Pist Şampiyonası’ndaki iddiasının yanında, ülkemizi yurt dışında temsil etmek amacı ile WTCC yarışlarına katılma hedefi koymuştu. Bu hafta sonu yarış, WTCC’nin en heyecanlı ve çekişmeli pistlerinden biri olan Monza’da koşulacak.

Avrupa Binek Otomobiller Kupası (ETCC) dördüncüsü Milli Sporcu İbrahim Okyay büyük yarış öncesi şunları söyledi: ” 2008 sezonunda tüm sezon takip ettiğimiz WTCC’ye bu sene geri dönmek heyecan verici. Ekibimizle tüm hazırlıklarımızı tamamladık. WTCC zorlu bir şampiyona, nerede olduğumuzu görmek ve önümüzdeki sezon için ısınmak amacıyla katılacağımız bu yarışta elimden gelenin en iyisini yapacağım. ”

Cumartesi günü 15:00’de sıralama turları ile başlayacak yarış, Pazar günü 14:00’de ve 15:15’de iki kez koşulacak. Yarışlar Eurosport kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑