Motor Sporları

Published on Ekim 22nd, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda şampiyonluk ve 3’lük Skoda’nın…

Skoda, Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 7’nci  ve son ayağı olan 37’inci Yeşil Bursa Rallisi’nde Luca Rosetti&Matteo ve Burak Çukurova&Ünal Tezel ekipleri ile zirveyi kapattı. Rosetti& Chiarcossi ikilisi 1.ncilik kürsüsüne çıkarak 2012 sezonu Türkiye Ralli Şampiyonası şampiyonu oldu, Çukurova&Tezel ikilisi de podyum da 3’ncü olarak yer aldı. 

Türkiye Ralli Şampiyonası 7. ayağı olan Yeşil Bursa Rallisi, 20-21 Ekim tarihleri arasında Bursa’da gerçekleşti. Skoda Yüce Auto desteğiyle Fabia S2000 ile 2 gün boyunca kıyasıya bir mücadeleye sahne olan toplam ve 518,59 km’den oluşan Yeşil Bursa Rallisini Pegasus Racing takımında 3 Avrupa Şampiyonluğu bulunan Luca Rosetti&Matteo Chiarcossi ikilisi sergiledikleri muhteşem performans ile birinci olarak tamamladı. Luca Rosetti&Matteo Chiarcossi bu sonuçla Skoda Fabia S2000’ler ile 2012 Türkiye Ralli Şampiyonu oldular. Aynı takımda yer alan Burak Çukurova&Ünal Tezel ikilisi de Fabia S2000 ile asfalt zemin tecrübelerini göstererek Hitit Rallisi’ndeki 3.ncülükten sonra Bursa’da da 3.ncü olarak  kürsüde ki yerini aldılar.

Zorlu mücadeleyi ve sezonu ilk sırada tamamlayan çıkaran şampiyon pilot Luca Rosetti “Sert bir mücadelenin olduğu zorlu bir asfalt yarışını birinci sırada bitirerek sezonu şampiyon olarak tamamlamaktan dolayı çok mutluyuz. Skoda Fabia S2000 ile birlikte asfalt yarışlardaki  performansımıza güvenerek güzel bir yarış geçirdik ve bizi zirveye taşıdı. Skoda Yüce Auto desteği ile birlikte Türkiye Ralli Şampiyonasını kazandığımız için çok mutluyuz. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışmak bizim için çok heyecanlı ve keyifliydi.” dedi.

Şampiyon pilot Burak Çukurova&Ünal Tezel ikilisi ise”Sezonun son yarışı olan ve geçen sene kazandığımız Yeşil Bursa Rallisi gerçekten güzel bir yarış oldu ve yarışın son anına kadar heyecanın üst düzey olduğu bu yarışta Skoda ile genel klasman 3.’sü olduğumuz için çok mutluyuz. Tüm sene boyunca bizden maddi ve manevi desteklerini hiç esirgemeyen Yüce Auto’ya çok teşekkür ederiz. Sezonu bu şekilde 2 otomobille podyumda tamamladığımız için çok mutluyuz. Skoda Fabia S2000 sezon boyunca sorunsuzluğu ve hızıyla gerçekten çok özel bir otomobil olduğunu tüm motorsporları sevenlerine göstermiş olmaktan dolayı çok memnunuz.“ dedi.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑