Motor Sporları

Published on Kasım 29th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Şampiyon takımın adı Infiniti Red Bull Racing olarak değişiyor

INFINITI, 3. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN RED BULL RACING TAKIMININ TEKNİK SPONSORU OLDU

Premium otomobil markası INFINITI’nin Formula 1 Dünya Şampiyonu Red Bull Racing ile işbirliği güçlenerek devam ediyor. 2011 sezonundan bu yana Red Bull Racing takımının ana sponsoru olan INFINITI, yeni yılda teknik projeleri de kapsayan 3 yıllık bir sponsorluğa daha imza attı. Anlaşma kapsamında 2013 F1 sezonun teknik ortağı olan INFINITI, teknoloji ve mühendislik alanındaki başarısını dünyanın en prestijli spor olayı için Red Bull takımı ile paylaşarak farkını bir kez daha hissettirecek. Red Bull Racing takımının adı ise INFINITI RED BULL RACING olarak değişecek.    

Dünya ünlü premium otomobil markası Infiniti’nin Red Bull Racing ile 2011 yılında başlayan işbirliği yeni sezonda daha da güçleniyor. Infiniti, 2013 F1 sezonun “teknik sponsoru” olarak mühendislik projelerinde de işbirliği yapmaya başlayacak. Sponsorluk anlaşması kapsamında Infiniti’nin logoları, yarış otomobillerinde, pilot ekibinin tulumlarında, yarış ekibinin tüm ekipmanlarında belirgin bir şekilde yer almaya devam edecek. Ayrıca yeni sezonda Red Bull Racing takımının adı da INFINITI RED BULL RACING olarak değişiyor.

Infiniti Başkanı Johan de Nysschen anlaşma ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “İlk iki yılımız her iki taraf içinde verimli oldu ancak bu yeni ve daha derin ilişkimiz Infiniti ve Red Bull Racing’e daha fazla avantaj sağlayacak. INFINITI RED BULL RACING markamız, ürünlerimiz ve teknolojimiz için daha geniş çaplı bir tanıtım imkanı elde etmemizi sağlayacak”.

Red Bull Racing takım patronu Christian Horner ise yapılan anlaşma ile ilgili; “Red Bull Racing ve Infiniti, 2011 yılının Mart ayından bu yana çok sayıda projede birlikte çalıştı. Bu süreçte Infiniti önemli bir teknik hüner sergiledi ve Nissan Motor Company’nin başarısından etkilendim. Tanıtım ve pazarlama açısında da Infiniti, Red Bull Racing ve Formula 1 ile olan ilişkisini çok iyi kullandı ve kısa sürede yaygın olarak tanınmaya başladı. Bu iki önemli özellik, Infiniti’nin Red Bull Racing’e ana sponsor olmasına katkı sağlayan unsurlar arasında yer alıyor” dedi.

2016 sezonun sonuna kadar devam edecek olan ortaklık aynı zamanda bir dizi yeni teknolojik girişime de tanıklık edecek. Red Bull Racing’în Baş Teknik Sorumlusu Adrian Newey yapılan sözleşmenin uzun vadeli olmasını dileyerek şunları söyledi: “Formula 1, günlük olarak yoğun bir tasarım ve mühendislik mücadelesi vermek demektir. Infiniti gibi kendini tasarım ve mühendisliğe adamış bir ortakla işbirliği yapmamız 2014 sezonunda gündeme gelecek  “Enerji Geri Kazanımı Sistemleri” projemiz için de harika bir platform sağlayacak”.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑