Motor Sporları

Published on Eylül 16th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kaan Önder Almanya’da Türkiye’yi podyumda temsil etti

Borusan Otomotiv Motorsport’un genç pilotu Kaan Önder (16), Formula1 pilotu olmak için eğitim gördüğü en ciddi organizasyonlardan biri olarak gösterilen Formula BMW Talent Cup’ın Almanya’nın Oschersleben Pisti’nde düzenlenen “Grand Final” 3. yarışında 2’incilik kupasını kaldırdı. Genç pilot Türkiye adına kazandığı bu başarıyla hem ülkesini podyumda temsil etmiş hem de Formula BMW’de kupa kaldıran ilk Türk olarak bir ilke imza atmış oldu .    

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu olarak, bugüne kadar kartingte ulusal ve uluslararası sayısız başarılara imza atan Kaan Önder, bu kez Sebastian Vettel, Nico Rosberg ve Nicolas Hülkenberg’in de yetiştiği Formula BMW Talent Cup’ta da kendini kanıtladı. Genç pilot, Formula BMW Talent Cup’ın Almanya’da 13-15 Eylül tarihleri arası Oschersleben Pisti’nde dünyanın en prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen DTM ile aynı günde gerçekleşen “Grand Final” yarışından da kupayla döndü.  Borusan Otomotiv ve Castrol desteği ile eğitim gördüğü Formula BMW Talent Cup’ta gösterdiği başarılı performansıyla podyumun 2 ‘inci basamağında yer alan genç pilot, ülkesine de haklı bir gurur yaşattı.

4 yarışta 3 kez podyuma çıktı   

Formula BMW Talent Cup’ta bu sezon toplamda 3 bin kilometreden fazla Formula BMW kullanarak yoğun bir eğitim gören Kaan Önder, İsveç, Slovakya, Macaristan ve son olarak da Almanya’da gerçekleştirilen toplam 4 yarışın 3’ünde podyumda yer aldı.  Slovakya ve Macaristan’da kazandığı 2 birincilik ve Almanya’daki 2’incilik başarısıyla dikkatleri üzerine çeken bir başarıya imza atan Önder, bu yıl F1 tipi araçla yarışan tek pilot olarak karting kariyeri sonrası da performansını kanıtlamış oldu.

DTM ile aynı günde gerçekleşen 12 pilotun yarıştığı Formula BMW Talent Cup  “Grand Final” yarışı çekişmeli görüntülere de sahne oldu. FIA GT ve WTCC olmak üzere Avrupa’daki bir çok seriye ev sahipliği yapan 3.667 km uzunluğundaki Oshersleben Pisti’ndeki  mücadele Kaan Önder için oldukça zorlu geçti. Önder, 2’incilik kupasını kaldırdığı son yarışa son sırada başladı. Ancak gösterdiği üstün performansıyla rakiplerini bir bir geçmeyi başaran Kaan hem yarışın en hızlı tur zamanına imza attı hem de podyumun 2’inci basamağında yer alarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu sayede Kaan Önder, mart ayından bu yana eğitim gördüğü Formula BMW Talent Cup eğitimini 3 podyum derecesiyle tamamlamış oldu.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑