Borusan Otomotiv Motorsport İtalya Monza Pistindeydi

Kurulduğu 2008 yılından bugüne kadar ulusal ve uluslararası yarışları aralıksız takip eden şampiyon yarış takımı Borusan Otomotiv Motorsport, 2013 sezonunu İtalya’nın Monza kentinde düzenlenen (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) ETCC ile açtı. 24 Mart Pazar günü kuvvetli sağanak yağmur altında gerçekleşen yarışta kariyerinde sayısız başarılara imza atan İbrahim Okyay, sıralama turlarında en iyi 3’üncü zamanı yaptı.

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, sezonun ilk yarışına İtalya’da efsanevi Monza pistinde start verdi.

Toplam 16 ülkeden 36 takımın katılımıyla gerçekleşen yarış 23 Mart Cumartesi günü resmi test ve sıralama turlarıyla başladı.  Borusan Otomotiv Motorsport’un tecrübeli pilotu İbrahim Okyay ilk resmi testte en iyi 2’inci zamanı sıralama turlarında ise 2.03.149’lik derecesiyle en iyi 3’üncü sırayı elde etti. Bu dereceler Okyay’ın 3’üncü kez yarıştığı Monza pistinde aynı zamanda kendi en iyi derecesi oldu. En yakın rakibi Çek Cumhuriyeti’nden Petr Fulin ile sıkı bir mücadele yaşayan Okyay’a kötü haber sıralama turlarından sonra geldi. FIA tarafından aynı günün sabahı değiştirilen yeni ağırlık deklarasyonu dolayısıyla kural hatası yapan ekip, her iki yarışta da sondan start alma cezası aldı.

24 Mart Pazar günü yoğun sağanak yağmur altında gerçekleşen yarışta araçlar çok kısa ara ile 2 kez start aldı. Derecesini kaybederek yarışa gridin en gerisinden başlayan İbrahim Okyay, 36’ıncı sıradan 21’inci sıraya çıkmayı başarsa da yarış içerisinde otomobilinde teknik aksaklık başlayan başarılı pilot istediği performansı gösteremedi. Okyay, hemen arkasından başlayan 2’inci yarışta otomobildeki problemin devam etmesi üzerine 4 turda yarışı terk ederek Monza’dan puansız ayrılmak zorunda kaldı.

Takım menajeri Tolga Özakıncı ‘’ İbrahim, Monza’da gerçekten çok hızlıydı 36 pilot içinde 2. ve 3. zamanlara imza atıyor olmamız poydum şansımızın ne kadar yüksek olduğunu gösteriyordu ancak sıralama turlarından sonra yaşadığımız aksilikler Monza’dan istediğimizi alamadan dönmemize neden oldu” dedi.

BOM Endurans serisi ile devam ediyor

ETCC’de 10 yarışa, TPŞ’de 12 yarışa ve Formula BMW Talent Cupta 11 etkinliğe katılmayı planlayan Borusan Otomotiv Motorsport, ek olarak endurance yarış programına da devam ediyor.

Geçen sezon Barcelona 24H’da aldığı grup 4. lüğü derecesini bu yıl yükseltmeyi hedefleyen ekibin sıradaki yarışı ise 6 Nisan tarihinde Macaristan’da gerçekleşecek Macaristan 12H serisi olacak.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

 

Borusan Otomotiv Motorsport 2013 Yarış Takvimi

24  Mart               Monza/İtalya                ETCC 1&2 Yarışlar

24  Mart               Nottwil/İsviçre             BMW Fitness Camp

31 Mart                Hamburg/Almanya        Formula BMW Technical workshop

06 Nisan               Hungaroring/Macaristan         Endurance 12H Series

14 Nisan               İzmirpark/İzmir             TPŞ 1&2 Yarışlar

21 Nisan               Münih/Almanya              Formula BMW Welcome Event

28 Nisan     Calafat/İspanya             Formula BMW On Tarck Event 1

28 Nisan               Slovakiaring/Slovakya    ETCC 3&4 Yarışlar

12 Mayıs     Silverstone/İngiltere       Formula BMW Simulator Traning 1

19 Mayıs     Salzburgring/Avusturya  ETCC 5&6 Yarışlar

02 Haziran  İzmirpark/İzmir              TPŞ 3&4 Yarışlar

09 Haziran  Anderstorp/İsviçre          Formula BMW On Track Event 2

30 Haziran  Körfez/İstanbul              TPŞ 5&6 Yarışlar

04 Temmuz          Silverstone/İngiltere       Formula BMW Simulator Traning 2

11 Temmuz Red Bull Ring/Avusturya Formla BMW On Track Event 3

14 Temmuz İmola/İtalya          ETCC 7&8 Yarışlar

08 Ağustos  Slovakiring/Slovakya      Formula BMW On Track Event 4

18 Ağustos  Hungaroring/Macaristan Formula BMW On Track Event 5

8 Eylül                 Körfez/İstanbul              TPŞ 7&8 Yarışlar

16 Eylül                Oschersleben/Almanya   Formula       BMW Grand Final Race

22 Eylül                Körfez/İstanbul              TPŞ 9&10 Yarışlar

06 Ekim                Bruno/Çek Cumhuriyeti  ETCC 9&10 Yarışlar

10 Kasım     İzmirpark/İzmir              TPŞ 11&12 Yarışlar

17 Kasım     Vallelunga/İtalya            Endurance Roma 6H Series

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...