Soğutma suyu seviyesi

Uygun karışımlı soğutma suyu, soğutma ve ısıtma sistemini korozyon ve donmaya karşı mükemmel bir şekilde korur. Soğutma suyu seviyesi, motor soğuk olduğunda, depo üzerinde MIN ve MAX işaretleri arasında olmalıdır. Motor ısındıkça seviye yükselecek, soğudukça da eski konumuna gelecektir. Soğutma suyu MIN seviyesinin altına düşerse, radyatörü arındırılmış su ve doğru antifriz ile sağlanan 56:44 oranında karışım (Not: Bu değer bazı araçlarda ve bölge koşullarında farklı değerler alabilir) ile tekrar doldurun. Aracınızı aşırı soğuk havadan korumak amacıyla, yüzde 48 su ve yüzde 52 antifriz karışımı kullanın.
Dikkat I: Normal su veya uygun olmayan karışım soğutma sistemine hasar verebilir. Soğutma sistemi içinde normal su, alkol veya metanol antifriz kullanmayın. Sadece aracınızda kullanım için belirtilmiş olan arındırılmış su ve doğru antifriz karışımını (56:44) kullanın. Motor aşırı ısınabilir, hatta alev alabilir.
Dikkat II: Soğutma suyu cilt için tahriş edicidir ve yutulduğunda hastalık ve hatta ölüme neden olur.
Uyarı: Sıcak soğutma sıvısı ve buhar, basınç altında püskürerek ciddi yaralanmalara neden olabilir. Motor ve radyatör sıcak olduğunda, soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayın.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.