Fotovoltaik etkinin sensör uygulamalarında kullanılması

Fotovoltaik teknoloji güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesine dayanır. Güneş pili yarı iletken bir malzemeden (örneğin germanyum, silikon, selenyum) yapılan bir foto diyottur. Görünür veya görünmez (kızıl ötesi) bir ışık yayımı yarı iletkenin kristal yapısı üzerine düşerse elektronlar atomlarından ayrılır. Bu da anot ile katot arasında bir açık devre gerilimi oluşmasına neden olur.
Sonucunda oluşan elektrik yolunun iletkenliği ışıma yoğunluğu ile artar. Foto diyotlar ters yönde kutuplandığı için bu durumda ters bir akımdan bahsedilebilir. Ters akım, düşen ışığın yoğunluğu ile orantılıdır. Foto diyotlar ve foto transistörler, ışığa bağlı kumandalarda algılayıcı olarak kullanılır. Örnek uygulamalar; güneş algılayıcısı, ışık algılayıcısı gibi

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.