Elektronik kelebek kontrol sistemi

Geçmişte elektronik kelebek kontrolü yalnızca yüksek performanslı araçlarda kullanılıyorken, günümüz
modern otomobil sistemlerinin standart bir parçası olmuştur. Elektronik kelebek kontrol sistemi, egzoz gaz emisyonu azaltma hassasiyeti, daha iyi yakıt ekonomisi ve araç sürüş yeteneği sağlaması açısından motor kontrolünü kolaylaştırır. Elektronik gaz kelebeği pozisyon sensör sistemi, DC motor, redüksiyon dişli kutusu ve çift yönlü yay sistemi tarafından desteklenen bir valften oluşmaktadır. DC motor bi-polar bakır plaka tarafından desteklenmektedir. Motor mili, kelebek valf mili yatağındaki redüksiyon dişli kutusu boyunca döner. Kelebek valf açıklığı motor manifolduna giren hava kütlesini tespit eder. DC motor torku çift yönlü yay sistemi tarafından üretilen tork ile dengelenir. Bu durum hatalı durumlarda elektronik alt sistem için bir standart hata güvenlik mekanizması görevini üstlenir. Yaylar, kelebeğin dönmesi esnasında motor için yeterli hava akışı sağlar. Valfin hata pozisyonu “Arıza Modu” (Limp-Home Position) olarak adlandırılır.
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir