Dizel Partikül Filtresi (DPF) nedir ve görevleri nelerdir?

Dizel son işleme sistemi, hidrokarbonlar (HC), karbon monoksit (CO) gibi egzoz emisyonlarını ve partikülleri azaltmak için, emisyon düzenlemesini karşılamak için tasarlanmışlardır ve ön-katalitik konvertör (Precat) ve bir katalitik konvertörden (ana dizel oksidasyon katalizörü + kaplanmış dizel partikül filtresi) oluşmaktadır.

Ana dizel oksidasyon katalizörü

Kaplanmış dizel partikül filtresi

Basınç boruları

Ön-katalizör (Precat)

DPF, silisyum karbürden yapılmıştır (SİC) ve soy metal ile kaplanmıştır. Hidrokarbonlar (HC), Karbon Monoksit (CO) emisyonlarını azaltmak için tasarlanmışlardır ve havaya kurumun atılmasını en aza indirmek için motor egzoz gazlarından partikülleri toplar. Kurum partikülleri, kaplanmış dizel filtresinin kanalları içinde birikir ve filtrenin tıkanmasını önlemek için düzenli aralıklarla yanarlar (“rejenerasyon”).

Filtre içindeki aşırı kurum, motor performansının düşmesine neden olur ve rejenerasyon esnasında filtreyi çatlatır. Arıza gösterge lambası (MIL), DPF içinde bir arıza olduğunu göstermek için yanar. Böyle bir durum olursa, problemin acilen giderilmesi için bir yetkili servise gidilmelidir. Rejenerasyon esnasında ek yakıt, egzoz gazı sıcaklığını artırmak için çoklu destek enjeksiyonları yoluyla enjekte edilir. Bu süreç esnasında, DPF sıcaklığı yaklaşık

600°C’ye yükselir ve kurum tortusu oksitlenir veya karbon dioksite yakılır (CO2).

Önemli uyarılar: Egzoz parçaları, DPF rejenerasyonu esnasında yüksek sıcaklıklara çıkar. Bundan dolayı;

·

Yanabilir maddeler aracınız altındaki kızgın egzoz parçaları ile temasa geçebilir ve alevlenebilirler. Aracınızı kağıtlar, yapraklar ve kuru ot veya yanabilir diğer maddeler üzerine park etmeyiniz.

·

Aracınız bir garaja girer girmez kontak anahtarını KAPALI (OFF) konumuna getirin.

·

Egzoz kuyruk borusu dahil olmak üzere kızgın egzoz parçalarına yaklaşmayınız.

Dikkat: DPF içindeki kurum tortusu birikmişse motorun performansı düşebilir.

Fark basınç sensörüne bağlı olan basınç boruları, kaplanmış dizel partikül filtresindeki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve filtrede kritik kurum seviyesi teşhis edildiği zaman rejenerasyonu ateşleyerek motoru korur.

Ön-katalizör (Precat) ve ana dizel oksidasyon katalizörü soy metal ile kaplanmışlardır ve hidrokarbonlar (HC) ve karbon monoksit (CO) emisyonlarının azalmasını sağlarlar. Aynı zamanda, rejenerasyon esnasında, bu unsurlar destek enjeksiyon yakıtının yakılmasıyla egzoz gaz ısısının artışına yardımcı olurlar. Silindirli destek enjeksiyonu filtre rejenerasyonuna, hem tüm motor çalışma oranının üzerinde hem de tüm çevre sıcaklığı ve basınç şartları altında olma imkanı sağlar.

 

Kaynak: Epica Kullanım Kılavuzundan “Dizel Partikül Filtresi (DPF)”bölümünden derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

7 Cevaplar

 1. Sanal Avcı dedi ki:

  Alıntı : Doğan

  2005 dizel vecra Partikül filtemin sensörü arızalanmış ve bozulmuş yenisi 4.000 tl bu parça bozulunca beyin kendini korumaya alıyor ve çekiş sıfıra düşüyor.Bunun adı teknoleji olmasa gerek.Sadece sensör satılmıyor kople partikül filterisi alınmalıymış.4.000 tl ye eksoz parçasımı olur anlayamadık da çözemedikte.Dizel alıcılara duyrulur.

  partikül filtresi o kadar büyük bir sorun değil artık tunap firmanı dizel partikül filtresini temizleyebilen kimyasallarla bu sorunu çözebiliyor.

 2. ercan dedi ki:

  ARKADASLAR bnde aynı fıkırdeyım 4500 tl eksoz parcasımı olur mercedes alacak arkadaslar iyi dusun sun aynı durumdayım..arastırma içindeyım.merrcedes le gorustum haber beklıyorum.mercedes sankı parca tıcaretı yapıyor arabayı aldık arkasından boyle olunca insan ister istemez dusunuyor amac ne ..mercedes alacak arkadaslar sadece iyi dusunsun.ve kısa surede boyle pahalı bı parca nın arıza vermesi mercedes yetkılılerı bu duruma el atmalı ve esnafların magdurıyetı gıderılmelıdır..satana kadar olmamalı.bnm aracın aylık 2000 tl getırıyor bu parca için 2 ay calışmam gerekıo daha otesı yok aldık taktık parca garantısı yok bidaha arza yaptı dıyelım sonuc mercedese parcaya calışmaya dewam iyi bi tıcaret lutfen duyarsız kalmayalım bu sorun mercedesin sorunu ve bnce çözüm bulmk zorundadr dıye dusunuyorum..

 3. Rıdvan dedi ki:

  bede Passat 2006 model var yurt dışında yasıyorum tatıle arabayla Türkiye’ye gittik arabayla tatılın bıtımıne 1 hafta kala araba İstanbul’da arızalandı volkswagene götürdüm arabayı araba gaz yemıyor partıkel lanbası bujı lanbası ve arıza lanbası yanıyor bana ılk sensörlerı deyıstırıcez dedıler deyıstırdıler olmadı 1500 tl ödedım araba aynıydı olmadı sonra partıkel fılıtre deyısmesı gerekmiş 1 ayda gelmiyormuş Parça fıyatta 9500 10000 tl mıs cektırdım aracı cekıcıyle sıgorta ödedı cekmeyı suan araba yolda . 3 kat fıyat Parça turkıyede 1500 neye aldılar anlamadım

 4. hakan dedi ki:

  arkadaslar bendede ayni sorun oldu ,partikul filtresi temizlenmiyor(bazi uyaniklara temizlenir deyip para kaptirmayin hepsi hikaye) mecbur yenisini takmak lazim oda dunya bi para ,o yuzden yapacaginiz en iyi sey aracinizda partikul filtresini konuyu iyi bilen bi ustaya iptal ettirin ,yanliz dikkat edin sadece iptal etmekle is bitmiyor bide aracin beynine girip modifiyede yaptirmaniz lazim …o yuzden isini bilen guvenilir mekanisyenlerle calisin..

 5. mehmet dedi ki:

  merhaba bu bahettiğiniz fark basncı sensörünü tam olarak öğrenebilrmiyim,2012 dobloda fark basıncı sensörü arızsı veriyor arıza ışığı yanıyor lakin bu fark basıncı sensörünü buamadık,biginiz varsa paylaşırmısınız.

 6. ozcan dedi ki:

  merhabalar arkadaslar partikül filtre temizligini artık tam anlamıyla ispatlamalarıyla temizligini yapan yer var. herhangı bir partikül arızanızda mutlaka danısmadan yapmayın derim yüzde 96 lılara kadar ilk günkü haline geri getiriyor raporlamalarla ne bi kimyasal nede su benzeri urunler kullanmadan hemde. o kadar ıptal ettirip yada sacma sapan sıfır malzemeler almakla vaktinizide paranızıda bosuna harcamayın derim .

 7. Aydın alaca dedi ki:

  Dpf tikanmasinin sebepleri daha önemli bence bazi firmalar 5 10 bn kmde ki dpf sorunu yaşayan müşterilerine şu açıklamayı yapmaktan utanmıyor malesef efendim siz cok kisa mesafe de araci kullanmissiniz:) kullanicida diyor ki peki neden bu bilgi müşteriye verilmiyor cvp yok yani arkadaşlar dpf temizletmekle de bu iş bitmiyor 300 500 lm sonra yine tekrarlayacak tikanmaya ne sebep oluyor kisa mesafe kullanim mi yoksa enjektorlerin istenilen görevi yerine getiremeyip dpf tikamasi mi ?Bende dizel arac kullanicisiyim ve artik dizel aracin enjektörü idi dpf idi cok biktim dizel artik emisyon kurallari gereği bela olmaya başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser