Cabriolet, Arazi Araçları (Offroad), SUV, Van, Limousine ve Roadster nedir?

Cabriolet (Convertible): Prensip olarak sabit bir tavan bulunmayan ancak genellikle kumaş bir tenteye sahip araçlardır.

Arazi araçları (Offroad): Genellikle sağlam bir şasi iskeletine ve ortalamanın üzerinde yerden yüksekliğe sahiptirler.

SUV (Sport Utility Vehicles): Karayolunda ve arazide kullanıma uygun araçları simgeler. Ortak özellikleri dört tekerden çekiştir.

Geniş Hacimli Araçlar (Van): Geleneksel orta boy otomobillerle aynı uzunluktadır, ancak sekiz kişiye kadar yolcu taşıyabilir ve çoğunlukla yolcu ile yük alanlarını değiştirmek için çıkarılabilen koltuklara sahiptir.

Limousine: Uzatılmış iç mekanı ve altıya varan kapısı ile kapalı bir gövdedir. Böyle büyük otomobiller esas olarak resmi araçlar ve devlet işlerinde kullanılır.

Roadster: Açık iki koltuk, orijinal olarak devamlı yan camsız şekli ile meraklısı kişilerce spor otomobilin tek gerçek formu olarak kabul edilmektedir. İtalyan spor otomobil üreticileri, bu modeller için genellikle “barchetta”(“küçük bot”) deyimini kullanırlar.

 

Kaynak: http://www.dogusotomotiv.com.tr sitesinden derlenmiştir.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.