95 oktanlı benzin kullanılması gereken benzinli bir otomobilde 91 oktan benzin kullanılırsa ne olur?

Sadece kurşunsuz süper benzin kullanın, Avrupa EN 228 normlarına uygun, en az 95 RON (Araştırma Oktan Sayısı-Research Octane Number)/85 MON (Motor Oktan Sayısı-Motor Octane Number). Aksi takdirde motor gücünü olumsuz şekilde etkileyebilir veya motora hasar verebilirsiniz.

Tavsiye edilen yakıt bulunamıyorsa geçici olarak kurşunsuz normal benzin 91 RON/82,5 MON kullanabilir. Bu nedenle aracın performansı azalıp, benzin tüketimi artabilir. Düşük oktanlı yakıt kullanıldığında tam gazlı sürüşlerden kaçınılmalıdır. Bazı ülkelerde benzin kalitesi düşük olabilir ve böylece emme supaplarında kurumlaşma meydana gelebilir. Bu durumlarda ilgili firmanın satış sonrası ile görüşülerek, benzine tavsiye edilen katkı maddesi karıştırılmalıdır. Bu durumda ilgili kabın üzerinde belirtilen hatırlatmaları ve karışım oranları dikkate alınmalıdır.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir